Jernbane Alle 50C
2630 Taastrup
- Kontantpris 3.435.000 kr.
- Ejerudgift 3.810 kr.
- Boligareal 153 m²
- Grundareal 661 m²
- Rum 5
-
Energimærke
Jernbane Alle 50C
2630 Taastrup
-
3.435.000 kr.
153 m²
5 rum
Rummelig villa med central beliggenhed i Taastrup
Boligfakta | |
---|---|
Type | Villa |
Udbudsform | Salg |
Energimærke | E |
Varmekilde | Fjernvarme |
Byggeår | 1961 |
Ombygget | 1973 |
Rum | 5 |
Bad | 2 |
Toilet | 3 |
Plan | 2 |
Boligareal | 153 m² |
Kælder | 58 m² |
Carport | 23 m² |
Grundareal | 661 m² |
Økonomi | |
---|---|
Kontantpris | 3.435.000 kr. |
Ejerudgift | 3.810 kr. |
Finansiering | |
---|---|
Udbetaling | 175.000 kr. |
Brutto ekskl. ejerudgift | 20.774 kr. |
Netto ekskl. ejerudgift | 16.485 kr. |
Priser på boliglån | Tjek boliglån |
Flere opholdsmiljøer
Selvom huset er opført i 1961 kunne indretningen uden problemer passe til et nyopført hjem med værelsessektioner i hver sin ende af huset, mens opholdsmiljøerne folder sig ud i midten. Her får I et køkken-alrum med plads til spisebordet, og så sikrer et ovenlysvindue et dejligt lysindfald i rummet. Køkkenet er af ældre dato og kan let moderniseres. I den store stue strømmer solen ind gennem de sydvendte vinduespartier, og via en skydedør har I adgang til en pejsestue med gule murstensvægge.
Afdeling til forældre og børn
Fra pejsestuen kan I tilgå et lille kontor med videre adgang til værelse, der er oplagt til forældrene med adgang til et badeværelse. Sidstnævnte har også dør ud til entréen. I den anden ende af hjemmet møder I yderligere to værelser og det andet badeværelse, hvor børnene vil elske badekarret inden sengetid. Endelig råder kælderen over et toilet, to depotrum og to disponible rum.
Slap af i det fri
Den delvis overdækkede terrasse er perfekt til hyggelige sommerstunder i samvær med familie og venner. Terrassen er desuden orienteret ideelt i forhold til solens bane. Haven er dejlig anlagt med frodig beplantning, hvorfor I har noget skønt at kigge på året rundt. Følger I gangarealet, kommer I ned til endnu en terrasse. Foran har I en carport.
Rolige omgivelser tæt på det hele
Kommunen i tal | |
---|---|
Indbyggere | 55.258 |
Skatteprocent | 24,6% |
Grundskyld | 24,4‰ |
Kirkeskat | 0,8% |

"Haven, Vestskoven, "Bjerget", åen, Ishøj strand."
"Vi er vokset op i huset, som vores forældre købte kort før, at de fik den første af os. De flyttede hertil for at få have, luft og let adgang til s-toget."
"Her er fredeligt med rare og hjælpsomme naboer. Det er tæt på TIK, hvor der foregår mange ting. Vores far har været løber i TIK, løbet 25 maraton og været på mange rejser med løbeklubben. Vores mor gik til spansk, fransk, gymnastik og ridning. Vi gik til FDF, ridning, svømning og i ungsdomskolen."
"Thomas på bjerget, trold lavet af Thomas Dambo, Ishøj strand, Arken, Hakkemosen med sin trold, Vestskoven, TIK, man kan hurtigt tage til Roskilde og København"
"Hovedgaden, Kvickly ved stationen, City 2."
"Det var vores forældres hus, og vi bor alle tre andre steder. Vi håber, at nogle vil blive ligeså glade for at vokse op her, som vi har været :-)"
Er du klar til at sætte pris på din bolig?
Beregn boliglån hos Nordea
Beregn hvad det koster at låne til en bolig hos Nordea og få et gratis bevis på, hvor meget du kan købe bolig for.
Kontakt os
Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.