Fritidsbolig

Rønstrupvej 135, Of Ågerup
2750 Ballerup

  • 1.595.000 kr. 60 m² 3 rum
  • Kontantpris 1.595.000 kr.
  • Ejerudgift 1.289 kr.
  • Boligareal 60 m²
  • Grundareal 450 m²
  • Rum 3
I naturskønne Aagerup har I nu alletiders chance for at overtage dette fantastiske kolonihavehus på 60 kvadratmeter med lyse og indbydende rammer samt en dejlig have til de lange sommeraftener under åben himmel.
 
Den klinkbeklædte ejendom er opført i år 2000, og facaden matcher træværket omkring indkørslen, hvor I kan parkere bilen. Huset er gennemgribende renoveret i 2013 og løbende vedligeholdt gennem tiden, mens der overalt er brugt materialer af høj kvalitet. Der opvarmes med centralvarme og pillefyr, og gulvvarmen breder sig i entréen og på badeværelset. I 2015 fik huset nyt tag.
 
I 2022 blev loftet efterisolret med granulat og i 2023 fik huset nye 3 lags alu vinduer med minimal vedligeholdelse samt ny hæk på den ene side af huset.
 
I ét veldisponeret plan råder planløsningen over en entré med mulighed for at installere praktiske vaskefaciliteter. På højre hånd ligger det elegante badeværelse med bruseniche, og lige fremme udfolder det primære opholdsmiljø sig med køkken-alrum og stue ud i ét, hvor I kan mødes på tværs af aktiviteter såsom madlavning, spisning og afslapning. Kvik-køkkenet fra 2014 er stilrent udført med hvide elementer toppet af en flot træbordplade, og så er det veludstyret med blandt andet en induktionskogezone. I stuen kan I placere spisesektionen, og foran brændeovnen kan I arrangere et komfortabelt sofahjørne. Boligen afrundes af to indretningsvenlige værelser.
 
Fra stuen er der direkte udgang til den fantastiske træterrasse, hvor der er mange solrige sommertimer i vente med lækker grillmad på tallerkenen og kølig rosé i glasset. Dertil kommer den velanlagte have med en legevenlig græsplæne.Beliggenheden placerer jer i et pragtfuldt område med kort afstand til Råmose og Vestskoven, der giver friluftslivet gode betingelser. I kan hurtigt cykle til centrum af Ballerup, hvor I kan handle ingredienser til sommersalat og is til fryseren. Der er heller ikke langt til motorvejen, så ferieoasen er let tilgængelig, uanset hvor I tilkører den fra.
 
Huset har gulvarme i badeværelse og i gang og ellers opvarmes huset med app styret mcz pillefyr.
 
Dette er måske det flotteste kolonihavehus på Rønstrupvej. Kom selv og vurdér det til en fremvisning - det skal ses.
Virtuel rundvisning
Virtuel rundvisning
Virtuel rundvisning
Boligfakta
Type Fritidsbolig
Udbudsform Salg
Varmekilde Elvarme
Byggeår 2000
Rum 3
Bad 1
Toilet 1
Plan 1
Boligareal 60 m²
Grundareal 450 m²
Økonomi
Kontantpris 1.595.000 kr.
Ejerudgift 1.289 kr.
Finansiering
Udbetaling 80.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 8.921 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 7.129 kr.
Priser på boliglån Tjek boliglån

Du er inviteret til Vurderingsweekend

Vurderingsweekend er for alle, også dig, der endnu ikke ved, om du vil flytte eller bare er nysgerrig. Få vurderet din nuværende bolig 8.-9. marts – gratis og uforpligtende.

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 52.517
Skatteprocent 25,5%
Grundskyld 8,3‰
Kirkeskat 0,75%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Ballerup Syd og Pederstrup

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Ballerup Syd og Pederstrup
Godt for børnefamilier
Fred og ro
Masser af sportsaktiviteter
Kilde: baseret på brugerstemmer

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

3 lignende fritidsboliger i nærheden til 1.400.000-1.800.000 kr. på omkring 60 m2

Opret søgeagent
Fritidsbolig

Fritidshaven 21, 2640 Hedehusene

1.495.000 kr. 50 m² 2 rum
Fritidsbolig

Rønstrupvej 52, Of Ågerup, 2750 Ballerup

1.400.000 kr. 57 m² 3 rum
Fritidsbolig

Jættevej 10, 2740 Skovlunde

1.450.000 kr. 50 m² 2 rum

Seneste solgte boliger i danbolig Ballerup/Smørum - Henrik Dreyer & Brian Dreyer Larsen

Solgt februar 2025
Andelsbolig
Solgt

Kong Eriks Have 28, st.. tv., Smørumnedre, 2765 Smørum

90 m² 3 rum
Solgt januar 2025
Villa
Solgt

Mosevej 23, 2750 Ballerup

110 m² 4 rum
Solgt januar 2025
Lejlighed
Solgt

Højagerparken 89, 2., 2750 Ballerup

65 m² 1 rum
Solgt januar 2025
Lejlighed
Solgt

Slettebjergvej 4, 1. th., 2750 Ballerup

70 m² 3 rum