Lejlighed

Spøttrupvej 2, 1. tv., Tjørring
7400 Herning

  • 1.195.000 kr. 103 m² 3 rum
  • Kontantpris 1.195.000 kr.
  • Ejerudgift 2.279 kr.
  • Boligareal 103 m²
  • Rum 3
  • Energimærke

Flot moderniseret og indflytningsklar 3 værelses lejlighed med skøn altan

Lejligheden på Spøttrupvej 2, 1. tv i Tjørring præsenterer sig som en flot moderniseret og indflytningsklar 3 værelses ejerlejlighed med gennemtænkt planløsning og gode materialer. Her får du en bolig, hvor både hverdagens praktiske behov og ønsket om behagelige omgivelser er tænkt ind, og hvor en vestvendt altan udvider boligen med ekstra opholdsrum under åben himmel. Stemningen er rolig og imødekommende, og lejligheden er oplagt, hvis du vil flytte ind uden større projekter.

Lejligheden bindes sammen af en central entré med integreret opbevaring, som giver et ryddeligt udtryk og nem adgang til boligens rum. De flotte bøgeparketgulve skaber en behagelig sammenhæng, og stuen fungerer som naturligt samlingspunkt. Det moderniserede og velholdte køkken har et velfungerende opholdsareal, hvor madlavning, måltider og afslapning glider nemt.

Soveafsnittet består af to værelser, hvilket giver en rolig del af boligen med gode muligheder for både soveværelse og eksempelvis børneværelse eller hjemmekontor. Badeværelset fra 2019 fremstår som et stilrent rum med stor bruseniche og flotte klinker, placeret centralt i lejligheden. Fra stuen er der direkte udgang til den vestvendte altan, som hurtigt bliver et ekstra opholdsrum i de varme måneder. Her er god plads til grill og havemøbler, så du kan indrette hyggelig spiseplads eller loungemiljø og nyde aftensolen, mens altanen vender mod et grønt fællesareal, der skaber en rar atmosfære og behagelig afstand til nabobebyggelsen.

Ejerforeningen er velfungerende og tilbyder fællesfaciliteter, der understøtter hverdagen med festsal til større sammenkomster, lyse gæsteværelser til overnattende besøgende og fælles vaskeri, som letter dagligdagen og sparer plads i boligen. Der er gode parkeringsforhold ved bebyggelsen, og de grønne fællesarealer omkring ejendommen bidrager til en venlig og afslappet stemning. der er vicevært tilknyttet, som sørger for at alle udearealer fremstår flotte og velplejede.

Du bosætter dig i et populært kvarter i Tjørring, hvor hverdagen glider nemt. Lige uden for døren finder du grønne arealer og stisystemer, som binder kvarteret sammen og giver let adgang til naturen omkring Tjørring og videre ind mod Herning. Området opleves både grønt og overskueligt, med gode muligheder for gåture, løb og cykling. Der er kort afstand til indkøb, og du har nem adgang til Herning centrum med byliv, butikker, caféer og kulturtilbud. Skole, daginstitutioner og idrætsfaciliteter ligger ligeledes tæt på, hvilket gør området velegnet til en hverdag, hvor logistikken skal fungere, og hvor det er rart at have det meste inden for kort afstand.
Boligfakta
Type Lejlighed
Udbudsform Salg
Energimærke C
Varmekilde Fjernvarme
Byggeår 1972
Etage 1.
Rum 3
Bad 1
Toilet 1
Plan 1
Boligareal 103 m²
Erhverv 295 m²
Økonomi
Kontantpris 1.195.000 kr.
Ejerudgift 2.279 kr.
Finansiering
Udbetaling 60.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 6.736 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 5.418 kr.

Vurderingsweekend er et godt sted at starte

Få en gratis og uforpligtende vurdering den 12. - 13. september. Så er du klar, hvis drømmeboligen pludselig dukker op, eller du bare gerne vil vide, hvad din bolig er værd i dag.

Rolig hverdag i grønne omgivelser i byen

På Spøttrupvej 2, 1. tv bosætter I jer i et populært kvarter i Tjørring med kort afstand til indkøb, skole, daginstitutioner og idrætsfaciliteter. Området er roligt og trygt med grønne arealer og stier, og der er let adgang til naturen og god forbindelse til Herning centrum.

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 90.835
Skatteprocent 25,4%
Grundskyld 9,9‰
Kirkeskat 0,99%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Tjørring

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Tjørring
Godt for børnefamilier
Skøn natur
Masser af sportsaktiviteter
Kilde: baseret på brugerstemmer
Derfor flyttede vi hertil

"Lejligheden var billig, ligger godt i forhold til mit arbejde, ro, og tæt på indkøbsmuligheder"

Sådan er kvarteret

"Tæt på naturen"

Her handler vi

"ABC og Rema1000 inden for små 400 m."

Hvorfor flytter vi herfra

"Vil gerne have min egen græsplæne"

Andet vi gerne vil fremhæve om boligen

"Den står noget mere opdateret og istandsat end stort set alt jeg har set til salg på Spøttrupvej de sidste par år."

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

1 lignende lejlighed i nærheden til 1.000.000-1.400.000 kr. på omkring 103 m2

Opret søgeagent
Lejlighed

Sydgaden 12C, 1. 3., Snejbjerg, 7400 Herning

1.395.000 kr. 113 m² 2 rum

Seneste solgte boliger i danbolig Herning

Solgt august 2026
Rækkehus
Solgt

Ribeåvej 18, 7400 Herning

171 m² 5 rum
Solgt august 2026
Villa
Solgt

Havretoften 14, Snejbjerg, 7400 Herning

156 m² 5 rum
Solgt august 2026
Villa
Solgt

Stenvænget 1, Tjørring, 7400 Herning

150 m² 5 rum
Solgt august 2026
Villa
Solgt

Højgade 23, Hammerum, 7400 Herning

216 m² 6 rum