Villa
Nyhed!

Dådyrvej 8
2860 Søborg

  • 5.795.000 kr. 140 m² 5 rum
  • Kontantpris 5.795.000 kr.
  • Ejerudgift 4.341 kr.
  • Boligareal 140 m²
  • Grundareal 1.182 m²
  • Rum 5
  • Energimærke

Flot renoveret familievilla på lille, lukket vej i Søborg – med gulvvarme på alle m2, højloftet stil, lyse toner, tjekket vinrum og skovstemning i haven

Villaen på Dådyrvej 8 i Søborg er et gennemrenoveret etplansbyggeri med gulvvarme på alle kvadratmeter, nyere varmepumpe og energimærke B. Stilmæssigt er der tale om et hjem med ovenlys, højt til loftet og en dejlig lys stil - ikke kun i køkken-alrum og stue (knap fire meter til loftet), men også i de to badeværelser og i de fire værelser.

På grunden er der frugttræer, skovoplevelse og stedsegrøn afskærmning af Motorring 3. Omfartsvejen høres ikke inde i huset. Udenfor har man lyden, afhængig af vejr og vind, på terrassen dog knap så meget. Terrassen, der er sydvendt og markiseklædt, er afskærmet. Dels af selve huset, dels af et bøgetræ, mirabeller og tætte lærketræer.

I forhold til adressen er det på plussiden værd at bemærke: nærmiljøet er trygt og børnevenligt. Nabolaget har usædvanligt mange tilbud. Koblingen til omverdenen er superhurtig.

Villaen ligger for enden af en lille, lukket vej. Børn kan lege på Dådyrvej uden bekymringer om biler. Daginstitutioner, folkeskole, fritidsklub og fodboldklub er i gåafstand. Det samme er flere supermarkeder og Stengården S-togsstation. Inden for rækkevidde er også Bagsværd Sø og Hareskoven.

At komme på omfartsvejene handler om få minutter. Fra Dådyrvej 8 er man i springfart afsted mod dagens destination, hvad enten turen går i retning mod Helsingør, Rødby eller ind til City.

Løftet af villaens stand er foretaget løbende. Dog er flere indslag kommet til i løbet af de senere år, herunder køkken (med topprodukter fra Miele), de to badeværelser (det ene med vaskesøjle), vinduer, døre og luft-til-vand varmesystemet.

Af nyere dato er også villaens vinrum - udstyret med glasdør og spots, som skaber en meget stilfuld stemning omkring flaskerne. Nye ejere vil måske føle behov for at male, men hverken små eller store istandsætter er påkrævet. Villaens 140 kvadratmeter præsenterer sig i et samlet og meget flot udtryk.

Udenfor er det solidt støbte anneks med rum til både opbevaring og sommerhygge et nyere indslag.

Matriklen, der tæller knap 1.200 kvadratmeter, byder på blomsterfarver og rigtig meget fuglesang. Den væg af klatrehortensiaer og efeu, der dækker støjvolden, er et populært sted at bo blandt kvarterets sangfugle. Omkring villaen er der også valnøddetræ, to æbletræer, mange hortensiaer, det smukkeste magnolietræ, masser af lys og læ bag de høje træer.

Mod den lille lukkede vej er der carport med strøm til ladestander og muret garage til opbevaring.

Kontakt danbolig i dag for en fremvisning på Dådyrvej 8.
Boligfakta
Type Villa
Udbudsform Salg
Energimærke B
Varmekilde Varmepumpe
Byggeår 1959
Ombygget 2006
Rum 5
Bad 2
Toilet 2
Plan 1
Boligareal 140 m²
Garage 18 m²
Grundareal 1.182 m²
Økonomi
Kontantpris 5.795.000 kr.
Ejerudgift 4.341 kr.
Finansiering
Udbetaling 290.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 31.834 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 25.947 kr.
Priser på boliglån Tjek boliglån

Skal vi også sælge din bolig?

Find ud af, hvad din bolig er værd

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 70.958
Skatteprocent 23,6%
Grundskyld 5,9‰
Kirkeskat 0,75%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Gladsaxe, Kagså og Haspegårdskvarteret

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Gladsaxe, Kagså og Haspegårdskvarteret
Godt for børnefamilier
Gode indkøbsmuligheder
Godt naboskab
Kilde: baseret på brugerstemmer

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

4 lignende villaer i nærheden til 4.900.000-6.700.000 kr. på omkring 140 m2

Opret søgeagent
Åbent hus 11. maj 14.30, kræver tilmelding
Villa
Nyhed!

Bistrupvej 55, 3460 Birkerød

6.495.000 kr. 131 m² 4 rum
Åbent hus 11. maj 12.30, kræver tilmelding
Villa
Nyhed!

Dalbugten 37B, 2730 Herlev

4.995.000 kr. 125 m² 5 rum
Åbent hus 11. maj 11.00 - 11.30
Villa

Christoffers Alle 148, 2800 Lyngby

6.495.000 kr. 129 m² 5 rum
Charmerende rødstensvilla med solrig have
Åbent hus 11. maj 11.40 - 12.10
Villa

Julivej 4, 2860 Søborg

5.395.000 kr. 125 m² 4 rum

Seneste solgte boliger i danbolig Søborg

Solgt maj 2025
Villa
Solgt

Nordtoftevej 26, 2860 Søborg

125 m² 5 rum
Solgt maj 2025
Villa
Solgt

Gladsaxe Møllevej 94, 2860 Søborg

79 m² 2 rum
Solgt maj 2025
Lejlighed
Solgt

Dalstrøget 76, 2., 2870 Dyssegård

87 m² 3 rum
Solgt maj 2025
Lejlighed
Solgt

Gyngemose Parkvej 53, 1. tv., 2860 Søborg

87 m² 3 rum