Købsaftale underskrevet!
Villa
Olgasvej 12
3060 Espergærde
-
130 m²
4 rum
- Boligareal 130 m²
- Grundareal 655 m²
- Rum 4
-
Energimærke
Arkitektonisk 70’er villa med smukke detaljer
Denne arkitekttegnede villa fra 1969 byder på i alt 130 m2 etagemeter fordelt på en gennemtænkt planløsning, der skaber en rummelig og harmonisk boligoplevelse. Huset står på en stor, ugeneret grund på knap 700 m2 og er opført i klassiske grå mursten med elegante trædetaljer, der understreger den tidstypiske arkitektur. Udendørs kan I nyde en skøn stenbelagt terrasse og et mindre stykke træterrasse – ideelle rammer for hyggelige stunder i den frodige have.
Indenfor mødes I af en velindrettet bolig, hvor de oprindelige kvaliteter er bevaret med omhu. De store vinduespartier sikrer et fantastisk lysindfald i hele huset, og de flotte hollandske parketgulve i stue og værelser tilfører en varm og tidløs atmosfære.
Planløsningen er ideel for både familier og seniorer. Fra entréen føres I videre til en rummelig fordelingsgang med indbyggede skabe, der giver god opbevaringsplads. Huset rummer tre lyse og velproportionerede værelser, hvoraf to har smukt udførte, indbyggede trægarderobeskabe. Badeværelset er funktionelt indrettet, og derudover findes et separat gæstetoilet.
Husets hjerte er den store stue, der med sin rummelighed giver mulighed for både spiseafdeling og hyggelig opholdszone. Her skaber pejsen en skøn stemning, og fra terrassedøren er der direkte adgang til haven. Det lyse og rummelige køkken har plads til spisebord og ligger i forlængelse af et praktisk bryggers med egen udgang til haven – perfekt til en travl hverdag med børn eller havearbejde.
Espergærde er et attraktivt og trygt lokalsamfund, hvor naturskønne omgivelser, gode skoler og et aktivt foreningsliv gør byen særligt eftertragtet for både børnefamilier og seniorer. Her får I let adgang til indkøb, hyggelige cafeer, badestrande og rekreative områder som Egebæksvang Skov og Espergærde Havn. Samtidig er der gode transportforbindelser til København, hvilket gør det nemt for pendlere.
Kort sagt: Olgasvej 12 er en bolig, der rummer sjæl, kvalitet og en perfekt kombination af historie, attraktiv beliggenhed og funktionalitet.
Boligfakta | |
---|---|
Type | Villa |
Udbudsform | Salg |
Energimærke | E |
Varmekilde | Centralvarme med én fyringsenhed |
Byggeår | 1969 |
Rum | 4 |
Bad | 1 |
Toilet | 2 |
Plan | 1 |
Boligareal | 130 m² |
Carport | 26 m² |
Carport | 16 m² |
Grundareal | 655 m² |
Skal vi også sælge din bolig?
Hvor finder jeg?
Kommunen i tal | |
---|---|
Indbyggere | 63.953 |
Skatteprocent | 25,82% |
Grundskyld | 9,5‰ |
Kirkeskat | 0,63% |
Kilde: Boligsiden og Geomatic
Det kendetegner Egebæksvang
Skøn natur
Godt for børnefamilier
Fred og ro
Kilde: baseret på brugerstemmer
Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder
Beregn boliglån hos Nordea
Beregn hvad det koster at låne til en bolig hos Nordea og få et gratis bevis på, hvor meget du kan købe bolig for.
Kontakt os
Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.
4 lignende villaer i nærheden til 5.300.000-7.100.000 kr. på omkring 130 m2
Åbent hus 18. maj 14.00, kræver tilmelding
Åbent hus 18. maj 13.00, kræver tilmelding
Seneste solgte boliger i danbolig Espergærde
Lejlighed
Solgt
Gylfesvej 19F, 3060 Espergærde
93 m²
3 rum
Villa
Solgt
Sølvvej 1, 3060 Espergærde
113 m²
4 rum
Rækkehus
Solgt
Lergrubevej 20, 3060 Espergærde
166 m²
7 rum
Lejlighed
Solgt
Mørdrupvej 69, st.. tv., Mørdrup, 3060 Espergærde
149 m²
3 rum