Villa

Skrænten 18, Sevel
7830 Vinderup

  • Kontantpris 895.000 kr.
  • Ejerudgift 2.071 kr.
  • Boligareal 136 m²
  • Grundareal 969 m²
  • Rum 4
  • Energimærke
Villa

Skrænten 18, Sevel
7830 Vinderup

  • 895.000 kr. 136 m² 4 rum

Godt placeret etplansvilla i Sevel med mulighed for at sætte eget præg

På Skrænten 18 i Sevel finder du en villa i god men ældre stand på 136 kvm fra 1986. Villaen er beliggende som første hus på en lukket villavej i et dejligt villakvarter, og indenfor kort afstand er der børnepasning, skole og fritidsaktiviteter, som let kan tilgås via gangstier.
 
Villaen er af ældre dato men i gode materialer og med masser af potentiale for at sætte dit eget præg.
 
Villaen er i ét plan med en fin garage med god plads, hvor du i forlængelse af den finder et fint værksted/opbevaringsrum. Fra garagen har du direkte adgang ind til husets bryggers, som har klinkegulv og god størrelse, og hvor der lige nu er vaskemaskine, skabsplads, håndvask og kummefryser.
 
Herfra går du videre ind i fordelingsgangen, hvor du først for har villaens soveværelse. Soveværelset har en udemærket størrelse og med skabsplads samt lys fra øst. Fra soveværelset kan du gå direkte ud i den store have. Villaens andre to værelser har en pæn størrelse til f.eks. børneværelser eller hobbyrum. Alle værelser vender mod øst og ud til haven.
 
Badeværelset er af udemærket størrelse, lyst, belagt med klinker fra gulv til loft, skabsmiljø fra byggeåret, samt en fin bruseniche.
 
Køkkenet er også fra huset byggeår og derfor ikke helt tidssvarende. Køkkenet har dog en god størrelse og med spiseplads. Der er linoleumsgulv og store vinduer mod vest.
 
Villaens stue er en vinkelstue med plads til både spiseplads og sofagruppe. Fra stuen er der udgang til en dejlig udestue, der vender mod syd, hvorfra der er udgang til en lille sydvendt terrasse og resten af haven. Største delen af haven vender mod øst, og er en stor have primært udlagt i græs men med nogle store flotte træer samt et stort drivhus. Der er mulighed for at bevæge sig hele vejen rundet om huset.
 
Sevel byder på et godt og stærkt lokalsamfund samt flot natur. Sevel ligger godt i forhold til motorvejen og større omkringliggende byer som Holstebro, Skive og Struer.
Boligfakta
Type Villa
Udbudsform Salg
Energimærke D
Varmekilde Centralvarme med én fyringsenhed
Byggeår 1986
Rum 4
Bad 1
Toilet 1
Plan 1
Boligareal 136 m²
Udestue 17 m²
Garage 38 m²
Grundareal 969 m²
Økonomi
Kontantpris 895.000 kr.
Ejerudgift 2.071 kr.
Finansiering
Udbetaling 45.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 5.390 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 4.233 kr.
Priser på boliglån Tjek boliglån

Drømmer du om ny bolig?

Lad os åbne dine øjne for boligmarkedet lige nu. Få en gratis vurdering, så du kender alle dine muligheder.

Kommunen i tal
Indbyggere 58.978
Skatteprocent 25,5%
Grundskyld 24,12‰
Kirkeskat 1,08%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Sevel

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Sevel
Skøn natur
Godt for børnefamilier
Fred og ro
Film
Virtuel rundvisning
Virtuel rundvisning

Er du klar til at sætte pris på din bolig?

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

2 lignende villaer i nærheden til 800.000-1.000.000 kr. på omkring 136 m2

Se lignende boliger
Ny pris - Netop malet indvendigt
Villa

Mosevej 17, 7830 Vinderup

945.000 kr. 156 m² 5 rum
NEDSAT - NY UDBUDSPRIS 849.000
Villa

Vindelevgård 5, 7830 Vinderup

849.000 kr. 139 m² 6 rum
Se lignende boliger Se flere villaer i Sevel

Seneste solgte boliger i danbolig Vinderup

Solgt marts 2023
Fritidsbolig
Solgt

Hulvej 16, Ejsingholm, 7830 Vinderup

77 m² 5 rum
Solgt marts 2023
Villa
Solgt

Skivevej 11, 7830 Vinderup

120 m² 4 rum
Solgt marts 2023
Landejendom
Solgt

Lægårdvej 6, Håsum, 7860 Spøttrup

175 m² 6 rum
Solgt marts 2023
Villa
Solgt

Mosekrogen 32, 7830 Vinderup

151 m² 4 rum