Lejlighed
Nyhed!

Borups Allé 217A, 1. th.
2400 København NV

  • 4.495.000 kr. 75 m² 3 rum
  • Kontantpris 4.495.000 kr.
  • Ejerudgift 4.488 kr.
  • Boligareal 75 m²
  • Rum 3
  • Energimærke

Hjørnelejlighed med herskabelige detaljer – indflytningsklar og istandsat

Velkommen til Borups Allé 217A, 1. th. – denne lejlighed skal opleves!
Lejligheden er indflytningsklar, gennemført og fuld af charme. Den er istandsat i herskabelig stil med højt til loftet og smukke originale detaljer. Beliggenheden er god – tæt på genforeningspladsen og med kort afstand til både Nørrebro og Frederiksberg.

LEJLIGHEDEN: Via en pæn opgang træder du ind i en rummelig entré med en god fordeling og et indbygget skab for enden – perfekt til opbevaring. Til højre ligger den indbydende stue med plads til både sofaarrangement og spiseplads. Gennem de smukke franske døre føres du videre til et lyst værelse med et flot lysindfald.
Fra stuen er der også adgang til endnu et stort og hyggeligt værelse med plads til både fritstående seng og garderobe. I de tre rum en suite fornemmer du straks den herskabelige stemning med lyse trægulve, sprossede vinduer, rosetter og stuklofter.
Entréen giver også adgang til et separat toilet – en sjælden og praktisk detalje. Badeværelset ligger i forlængelse af køkkenet og byder på terrazzogulv, hvide fliser og herskabelige armaturer, der passer smukt til lejlighedens stil.
Det stilrene, sorte køkken med træbordplade er veludstyret med opvaskemaskine, gaskomfur samt vaskesøjle med både vaskemaskine og tørretumbler.
Lejligheden står klar til indflytning.

EJENDOM: Solid og veldrevet ejerforening bestående af 128 beboelseslejligheder. Ejendommen er opført i 1928 med murstensfacade og tegltag. Foreningen har fået ordnet fortov mod Borups Allé samt udskiftet fjernvarmeanlæg. Man deler en dejlig gård og nærmeste nabo er Genforeningspladsen.

OMRÅDE: God beliggenhed tæt på Genforeningspladsen, som fungerer som et stort, rekreativt miljømed sportsplads, fodbold, løbebaner, tennis og padel tennis. Man er i gåafstand fra Grøndalscenteret, hvor adskillige sportsgrene kan udøves. Man ligger ligeledes på grænsen til Frederiksberg og Nørrebro. Man har under 5 kilometer til Rådhuspladsen på cykel og under 700 meter til nærmest S-togsstation, Fuglebakken.
Boligfakta
Type Lejlighed
Udbudsform Salg
Energimærke C
Varmekilde Fjernvarme/blokvarme
Byggeår 1928
Ombygget 1956
Etage 1.
Rum 3
Bad 1
Toilet 1
Plan 3
Boligareal 75 m²
Grundareal 4.713 m²
Økonomi
Kontantpris 4.495.000 kr.
Ejerudgift 4.488 kr.
Finansiering
Udbetaling 225.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 24.513 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 19.965 kr.
Priser på boliglån Tjek boliglån

Skal vi også sælge din bolig?

Find ud af, hvad din bolig er værd

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 667.099
Skatteprocent 23,5%
Grundskyld 5,1‰
Kirkeskat 0,8%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Fuglekvarteret

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Fuglekvarteret
Hipt og ungt
Godt for børnefamilier
Gode indkøbsmuligheder
Kilde: baseret på brugerstemmer
Sælger Siger - Kasse med navn
Derfor flyttede vi hertil

"Vi faldt hurtigt for lejlighedens charme og smukke detaljer. "

Sådan er kvarteret

"Vi har nydt at lave byen tæt på, men også at have Genforeningspladsen lige i baghaven. Vi har gået mange ture i områdets villakvarterer. Vi har boet i denne del af byen i mange år og elsker det. "

Det viser vi vores gæster

"Vi inviterer gerne et par venner til et spil padeltennis i vores baghave på Genforeningspladsen. "

Her handler vi

"Vi handler ofte i Netto skråt overfor os. Vi bruger også Rema 1000, 365 eller Meny som ligger tæt på."

Her slapper vi af

"Vi bruger Genforeningspladsen til afslapning i solen og at koble af med sport. Vi går ofte ture til enten Flere Fugle eller Vagns vin og kaffebar. Vi nyder også byens puls lige rundt om hjørnet. "

Hvorfor flytter vi herfra

"Vi har brug for mere plads og flytter til noget større i samme område. "

Andet vi gerne vil fremhæve om boligen

"Vi har en virkelig hyggelig gård med plads til gæster og at holde arrangementer. Der er både grill, pizzaovn (man kan købe pizzadej på den anden side af vejen på Skruens bageri) og friske kryddderurter. Der er værksted i bygningen med masser af plads og værktøj til gør-det-selv-arbejde."

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

4 lignende lejligheder i nærheden til 3.800.000-5.200.000 kr. på omkring 75 m2

Opret søgeagent
Lys, luft og lækkert liv i Essex Park
Lejlighed
Nyhed!

Knarreborgvej 9A, 1. tv., 2770 Kastrup

4.495.000 kr. 80 m² 3 rum
Bo øverst med flot udsigt
Åbent hus 24. aug. 13.00 - 13.25
Lejlighed
Nyhed!

Teglholmsgade 6D, 6. th., 2450 København SV

3.990.000 kr. 66 m² 2 rum
Lejlighed
Nyhed!

Falkoner Alle 90, 4. 6., 2000 Frederiksberg

4.295.000 kr. 77 m² 2 rum
Lejlighed
Nyhed!

Rådmand Steins Alle 17, 5. tv., 2000 Frederiksberg

4.195.000 kr. 90 m² 3 rum

Seneste solgte boliger i danbolig Nordvest-Emdrup - Brdr. Bjørn Bredo & partnere

Solgt august 2025
Lejlighed
Solgt

Bisiddervej 2, 3. tv., 2400 København NV

62 m² 2 rum
Solgt august 2025
Lejlighed
Solgt

Birkedommervej 22, 3. tv., 2400 København NV

75 m² 2 rum
Solgt juli 2025
Lejlighed
Solgt

Borups Allé 235A, st.. tv., 2400 København NV

70 m² 3 rum
Solgt juli 2025
Lejlighed
Solgt

Bisiddervej 8, 1. th., 2400 København NV

55 m² 2 rum