Rækkehus
Nyhed!

Baggesensvej 1
6000 Kolding

  • 2.495.000 kr. 142 m² 6 rum
  • Kontantpris 2.495.000 kr.
  • Ejerudgift 2.224 kr.
  • Boligareal 142 m²
  • Rum 6
  • Energimærke

Lyst, moderniseret og indbydende byhus i gode omgivelser

Lyst og indflytningsklart byhus, som gennem årene er blevet renoveret og moderniseret med fokus på både funktionalitet og æstetik. Her mødes moderne materialevalg og en veldisponeret planløsning i en flot byejendom. Boligen rummer fire gode værelser og er indrettet med opdelt børne- og forældreafdeling, hvilket giver optimale rammer for familien. Det rummelige køkken/alrum ligger i åben forbindelse med stuen og danner hjemmets naturlige samlingspunkt, mens det nyligt renoverede køkken fremstår stilrent og indbydende. Herudover får du to badeværelser, et ekstra toilet samt et praktisk bryggers med god opbevaringsplads. Den centrale beliggenhed giver nem adgang til byens mange muligheder og hverdagens nødvendigheder.
Boligfakta
Type Rækkehus
Udbudsform Salg
Energimærke B
Varmekilde Fjernvarme
Byggeår 1920
Rum 6
Bad 2
Toilet 3
Plan 1
Boligareal 142 m²
Kælder 64 m²
Grundareal 333 m²
Økonomi
Kontantpris 2.495.000 kr.
Ejerudgift 2.224 kr.
Finansiering
Udbetaling 125.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 13.717 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 10.981 kr.

Træt af krejleriet på boligmarkedet?

Vi ved, at boligkøb er en stor beslutning. Hos os får du ærlig rådgivning, gennemsigtighed og en mægler, der faktisk lytter og forstår.  

Attraktiv beliggenhed nær bymidten

På Baggesensvej 1. får du et attraktivt byhus, hvor løbende renoveringer og en gennemtænkt indretning forener klassisk byejendom med moderne stil. Den hyggelige
terrasse, udsigten over byens tage og den centrale beliggenhed i Kolding giver dig indbydende rammer om hverdagen.

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 96.189
Skatteprocent 25,5%
Grundskyld 11,1‰
Kirkeskat 0,92%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Sydlige bydel

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Sydlige bydel
Godt for børnefamilier
Gode indkøbsmuligheder
Godt naboskab
Kilde: baseret på brugerstemmer
Derfor flyttede vi hertil

"Selvom det er længe siden nu, så husker vi tydeligt første gang vi trådte ind i vores hus. Vi fik den helt rigtige følelse i maven - især vores private terrasse med udsigt over byen gav et sug i maven. Vi faldt også for husets mange muligheder og de charmerende skævheder, som ses overalt."

Sådan er kvarteret

"Vi er virkelig glade for kvarteret. Vi er tæt på alting og vi bor stadig i et roligt og hyggeligt kvarter. Vi er tæt på indkøb, skole og ikke mindst byen. Vi har både grønne arealer og by omkring os og det er dejligt for os. Desuden har vi søde naboer og vi føler os meget trygge i vores kvarter. "

Det viser vi vores gæster

"Der er meget vi har lyst til at vise frem til gæster. Vi er især vilde med vores leverum med køkken, spiseplads og stue - rummet er ekstra lækkert, når terrassedøren står åbent og lyset strømmer ind. Vi elsker vores glasvæg mellem spiseplads og stue, den giver noget særligt til vores leverum. "

Her handler vi

"Vi har utrolig mange indkøbsmuligheder i gåafstand. Rema, netto, Føtex food og 365. Vi bruger faktisk alle butikkerne - alt efter, hvad vi lige står og mangler. "

Her slapper vi af

"Vi slapper mest af i vores stue og på vores private skønne terrasse. Vores børn vil nok sige, at de slapper mest af på deres værelser. Den yngste har værelse tæt på os i stueplan og den ældste har værelse i kælderen, hvor hun nyder egen indgang og eget badeværelse med både brus og badekar. "

Hvorfor flytter vi herfra

"Vi ønsker noget mindre, men vi kunne sagtens finde på at blive i området, hvis det rigtige byder sig. "

Andet vi gerne vil fremhæve om boligen

"Vi håber på, at finde nogle nye ejere, som bliver ligeså glade for husets mange muligheder og charmerende rum, som vi er. Vores 3 plans hus indbyder til hygge, ro og kreativitet. Med vores 3 plan og mange værelser, kan man indrette sig på mange forskellige måder og det håber vi I har lyst til at se."

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

Seneste solgte boliger i danbolig Kolding

Solgt maj 2026
Villa
Solgt

Heimdalsvej 46, 6000 Kolding

103 m² 4 rum
Solgt maj 2026
Villa
Solgt

Bellahøjvej 8, Seest, 6000 Kolding

126 m² 4 rum
Solgt april 2026
Landejendom
Solgt

Svanemosevej 20, Hjarup, 6580 Vamdrup

203 m² 5 rum
Solgt april 2026
Villa
Solgt

Stagebjergparken 19, 6051 Almind

142 m² 5 rum