Fritidsbolig
Fasanlunden 93, Kramnitze
4970 Rødby
- 2.995.000 kr. 155 m² 6 rum
- Kontantpris 2.995.000 kr.
- Ejerudgift 1.511 kr.
- Boligareal 155 m²
- Grundareal 1.544 m²
- Rum 6
-
Flot og velindrettet Pool-hus i skønne Kramnitze - Lejeindtægt 270.000 kr. om året ex. forbrug!
På Fasanlunden 93 udbyder vi nu dette super velindrettet Pool-hus, som nu kan blive dit. Med alt i udstyr til både udlejning, men også hele familien, så kan du nyde din ferie i fulde drag fra dag ét! Sommerhuset er et velbygget hus fra 1993, som har gennemgået en gennemgribende renovering både ude og inde i 2020/2021. Huset er bygget i træ og er forsynet med et godt tegltag. Boligen rummer hele 155m2 beboelse, og rumfordelingen er som følger: Entré/fordelingsgang, mindre bryggers, 5 gode soveværelser, lyst køkken i åben forbindelse med dejlig opholdsstue, 2 badeværelser med brusebad, sauna, depotrum, samt en stor pool/spa afdeling. Det er værd at bemærke at man fra opholdsstuen har udsigt ud i poolafdelingen, så man altid kan holde opsyn med de små, selv fra sofaen.
Mål på pool jf. Sol & Strand's side: 3,5 x 4,5 meter og er 1,3m dyb.
Fra poolafdelingen, samt opholdsstuen har man udgang til et stort flisebelagt terrasseareal (ca. 70m2), som delvist er overdækket så man kan sidde ude hele sommeren uanset vejr. Herudover er der udendørs spabad, shelter, bålplads, trampolin, fodboldmål - ja kort sagt, der er aktiviteter til alle!
God udlejningsaftale med Sol & Strand, som overtages af køber. Lejeindtægt i 2024 - 267.657,12 kr. ex forbrug.
Huset udlejes til 10 personer.
Huset opvarmes ved varmepumpe samt brændeovn, ligesom der er gulvvarme i begge badeværelser, køkken samt stue.
Til huset er bygget en god carport på 35m2, inkl 12m2 udhus med plads til redskaber mv.
Grunden er på 1.544m2, så her er god plads til hele familien. Privat beliggenhed forenden af lukket vej.
Sommerhusområdet Kramntize er omgivet af fantastisk smuk natur - og skulle du skulle få lyst til en badetur eller måske en travetur langs det Sydlollandske dige, ligger det jo lige få minutter fra ejendommen. I området er en god velfungerende købmand. Den hyggelige Kramnitze havn ligger også tæt på og et par kilometer væk finder du Hummingen, hvor der bl.a. ligger et par restauranter.Læs mere området her:http://www.grundejerforeningen-kramnitze.dk/
Boligfakta | |
---|---|
Type | Fritidsbolig |
Udbudsform | Salg |
Varmekilde | Elvarme |
Byggeår | 1993 |
Rum | 6 |
Bad | 2 |
Toilet | 2 |
Plan | 1 |
Boligareal | 155 m² |
Carport | 35 m² |
Grundareal | 1.544 m² |
Økonomi | |
---|---|
Kontantpris | 2.995.000 kr. |
Ejerudgift | 1.511 kr. |
Finansiering | |
---|---|
Udbetaling | 150.000 kr. |
Brutto ekskl. ejerudgift | 16.858 kr. |
Netto ekskl. ejerudgift | 13.280 kr. |
Priser på boliglån | Tjek boliglån |
Skal vi også sælge din bolig?
Hvor finder jeg?
Kommunen i tal | |
---|---|
Indbyggere | 39.122 |
Skatteprocent | 26,3% |
Grundskyld | 17,4‰ |
Kirkeskat | 1,23% |
Kilde: Boligsiden og Geomatic
Det kendetegner Gloslunde, Hummingen og Kramnitse
Skøn natur
Godt for børnefamilier
Fred og ro
Kilde: baseret på brugerstemmer
Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder
Beregn boliglån hos Nordea
Beregn hvad det koster at låne til en bolig hos Nordea og få et gratis bevis på, hvor meget du kan købe bolig for.
Kontakt os
Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.
Seneste solgte boliger i danbolig Rødby
Villa
Solgt
Møllevænget 30, 4970 Rødby
131 m²
4 rum
Villa
Solgt
Skovvej 21, 4970 Rødby
118 m²
3 rum
Fritidsbolig
Solgt
Golfbanevej 336C, 4970 Rødby
62 m²
3 rum
Fritidsbolig
Solgt
Kramnitzevej 82, Kramnitze, 4970 Rødby
73 m²
4 rum