Ved Fortunen 4
2800 Lyngby
-
8.745.000 kr.
157 m²
5 rum
- Kontantpris 8.745.000 kr.
- Ejerudgift 6.530 kr.
- Boligareal 157 m²
- Grundareal 1.193 m²
- Rum 5
-
Energimærke
-
Mogens Lassen-villa i naturskøn beliggenhed ved Fortunen og Dyrehaven!
Villaen byder på i alt 157m2 bolig samt god kælder og er placeret på en stor, frodig grund, smukt indrammet af gamle træer, der giver både privatliv og naturskøn atmosfære. Foran huset er der etableret ny parkering med plads til to biler samt ladestander.
Indenfor mødes man af en lys og indbydende stue med store vinduespartier, der trækker naturen helt ind i rummet. Her er både en hyggelig pejs og udgang til en solrig, rummelig træterrasse. Stuen ligger i åben forbindelse med et funktionelt køkken-alrum, som skaber et naturligt samlingspunkt for hele familien.
Boligen rummer desuden et lyst badeværelse og tre gode værelser. Tilbygningen fuldender huset med et imponerende stort rum med ekstra loftshøjde og panoramaudsigt mod Ermelunden – oplagt som master bedroom, atelier, hjemmekontor eller teenagerens ”egen lejlighed”.
Kælderen byder på bryggers og flere disponible rum til opbevaring, hobby eller vinkælder m.v.
Forestil dig et liv på Ved Fortunen 4, hvor dit nye boligliv begynder. Her kan du gå på opdagelse i alle kringelkroge af Kongens Lyngby, opleve stemningen, rytmen og de små detaljer, der gør en bolig til mere end bare mursten. Hvor de lokale deler ud af deres favoritsteder, så du kan mærke stedet, før du træder ind ad døren - baseret på det, der er vigtigst for dig i et nabolag. Det er her, din historie begynder – og vi glæder os til at vise dig, hvordan Kongens Lyngby kan danne rammen om dit næste kapitel.
| Boligfakta | |
|---|---|
| Type | Villa |
| Udbudsform | Salg |
| Energimærke | E |
| Varmekilde | Centralvarme med én fyringsenhed |
| Byggeår | 1953 |
| Ombygget | 1961 |
| Rum | 5 |
| Bad | 1 |
| Toilet | 1 |
| Plan | 1 |
| Boligareal | 157 m² |
| Kælder | 53 m² |
| Carport | 15 m² |
| Udhus | 19 m² |
| Grundareal | 1.193 m² |
| Økonomi | |
|---|---|
| Kontantpris | 8.745.000 kr. |
| Ejerudgift | 6.530 kr. |
| Finansiering | |
|---|---|
| Udbetaling | 440.000 kr. |
| Brutto ekskl. ejerudgift | 47.236 kr. |
| Netto ekskl. ejerudgift | 38.362 kr. |
| Priser på boliglån | Tjek boliglån |
Nysgerrig på værdien af din egen bolig?
Prøv BoligSkøn og beregn priuslejet på din bolig med det samme - også hvis du bare drømmer for sjov. Så ved du, hvad du kan drømme ny bolig for.
Fortæl om dig selv og få …
En personlig fortælling genereret med AI
Et glimt af din hverdag på Ved Fortunen 4
Unik data om nærområdet og naboernes favoritsteder
Ved Fortunen 4 og området rundt om byder ikke bare på alt det, du har brug for i hverdagen, men også når du har hele weekenden foran dig uden planer i kalenderen. Her er der plads til både rutiner og spontanitet - fra hyggelige caféer og grønne åndehuller til små lokale perler, der venter på at blive opdaget. Uanset om du vil slappe af, være aktiv eller bare nyde stemningen, finder du det lige uden for din dør.
Hvor finder jeg?
| Kommunen i tal | |
|---|---|
| Indbyggere | 58.713 |
| Skatteprocent | 24,38% |
| Grundskyld | 6,7‰ |
| Kirkeskat | 0,6% |
I Kongens Lyngby kan du nyde den hyggelige stemning, uanset om der er god tid til at slentre, eller du har travlt for at nå hjem til aftensmaden. Her er der plads til alt det nødvendige, og det der gør et nabolag særligt. Det er et sted, hvor du kan føle dig hjemme, og hvor rammerne giver plads til både ro og nærvær. Her finder du en balance mellem hverdagslivets praktiske behov og de små oplevelser, der gør livet lidt bedre - fra venlige smil på gaden til steder, der indbyder til fællesskab. Det er her, du kan skabe dine egne rutiner og traditioner, og hvor hverdagens rytme bliver til en tryg base for dig og dem, du holder af.
"Behov for plads i grønne område- Hyggeligt område tæt på skov, arkitekttegnet bolig med stor og privat have og udsigt til skoven, god infrastruktur "
"God naboer, man hjælper hinanden og passer på hinanden. Grøne, smukke omgivelser tæt på Dyrehaven og Ermelunden, god skoler tæt på"
"Have- privat, grøn og med udsigt til Ermelunden. Kakkel fra Winblad over pejs, skulptur fra Rødding i haven og på vejen, husets arkitektur fra Mogens Lassen i 50er stil"
"Ordrup fordi det er tættest og nemmest en lille landsby med slagter, supermarket og verdens bedste isenkræmmer. På Gentoftegade en super bager, og alt anden i Lyngby storcenter "
"Terrasse med over 80qm- sol hele dagen. Have under egetræet. Stue med udsigt til have og skov"
"Børn er flyttet- mindre bolig og mindre have, plus helbred giver udfordringer til størrelse af hvis og have"
"Hus med potentiale og originale detailer- køb en hus med danske artiket historie og kunsthistorie- husets første ejer var Rødding, en kunstner- detailer er bevaret fra hendes kunst"
Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder
Beregn boliglån hos Nordea
Nordea har sænket prisen for endnu flere boligejere. Beregn, hvad det koster at låne til en bolig, og få et gratis lånebevis hos Nordea.
Kontakt os
Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.