Granborg 14, Helberskov
9560 Hadsund
- 795.000 kr. 66 m² 3 rum
- Kontantpris 795.000 kr.
- Ejerudgift 1.182 kr.
- Boligareal 66 m²
- Grundareal 2.494 m²
- Rum 3
-
Charmerende sommerhus i naturskønne omgivelser
Forestil dig et liv på Granborg 14, Helberskov, hvor dit nye boligliv begynder. Her kan du gå på opdagelse i alle kringelkroge af Als og Helberskov, opleve stemningen, rytmen og de små detaljer, der gør en bolig til mere end bare mursten. Hvor de lokale deler ud af deres favoritsteder, så du kan mærke stedet, før du træder ind ad døren - baseret på det, der er vigtigst for dig i et nabolag. Det er her, din historie begynder – og vi glæder os til at vise dig, hvordan Als og Helberskov kan danne rammen om dit næste kapitel.
| Boligfakta | |
|---|---|
| Type | Fritidsbolig |
| Udbudsform | Salg |
| Varmekilde | Elvarme |
| Byggeår | 1980 |
| Rum | 3 |
| Bad | 1 |
| Toilet | 1 |
| Plan | 1 |
| Boligareal | 66 m² |
| Udhus | 13 m² |
| Udhus | 12 m² |
| Grundareal | 2.494 m² |
| Økonomi | |
|---|---|
| Kontantpris | 795.000 kr. |
| Ejerudgift | 1.182 kr. |
| Finansiering | |
|---|---|
| Udbetaling | 40.000 kr. |
| Brutto ekskl. ejerudgift | 4.472 kr. |
| Netto ekskl. ejerudgift | 3.549 kr. |
| Priser på boliglån | Tjek boliglån |
Nysgerrig på værdien af din egen bolig?
Prøv BoligSkøn og beregn priuslejet på din bolig med det samme - også hvis du bare drømmer for sjov. Så ved du, hvad du kan drømme ny bolig for.
Naturen tæt på
Dette charmerende sommerhus byder på nordjysk natur i særklasse, da grunden ligger i et frodigt område midt inde i skoven og med kun 5 minutters gågang til vandkanten.Sommerhuset ligger på en stor ugeneret grund på hele 2.494 m2. Her er der rig mulighed for, at opleve det gode dyreliv omkring sig.
Sommerhuscharme hele vejen rundt
Sommerhuset byder på 66 veldisponeret kvadratmeter, som fordeler sig med en selvstændig entré med plads til ophæng af jakker og stille skoene fra sig. Derudover får man 3 gode værelser med et stort badeværelse med plads til vaskemaskine. Det disponible rum er oplagt til viktualierum, som er uundværligt i et sommerhus.
Lys og liv
Køkkenalrummet har med det store glasparti ud til haven og ovenlysvinduer, masser lysindfald. Dette rum er oplagt til hyggelige aftner omkring brændeovnen og nyde naturens frodigheder. <br>Fra køkkenalrummet er der direkte udgang til skøn terrasse, hvor du kan nyde solen og udsigten over den naturrige have. Her er der plads til at nyde morgenkaffen og grillaftner med familien.
Fortæl om dig selv og få …
En personlig fortælling genereret med AI
Et glimt af din hverdag på Granborg 14, Helberskov
Unik data om nærområdet og naboernes favoritsteder
Et område med det hele
Granborg 14, Helberskov og området rundt om byder ikke bare på alt det, du har brug for i hverdagen, men også når du har hele weekenden foran dig uden planer i kalenderen. Her er der plads til både rutiner og spontanitet - fra hyggelige caféer og grønne åndehuller til små lokale perler, der venter på at blive opdaget. Uanset om du vil slappe af, være aktiv eller bare nyde stemningen, finder du det lige uden for din dør.
Hvor finder jeg?
| Kommunen i tal | |
|---|---|
| Indbyggere | 41.606 |
| Skatteprocent | 25,9% |
| Grundskyld | 15,7‰ |
| Kirkeskat | 1,15% |
I Als og Helberskov kan du nyde den hyggelige stemning, uanset om der er god tid til at slentre, eller du har travlt for at nå hjem til aftensmaden. Her er der plads til alt det nødvendige, og det der gør et nabolag særligt. Det er et sted, hvor du kan føle dig hjemme, og hvor rammerne giver plads til både ro og nærvær. Her finder du en balance mellem hverdagslivets praktiske behov og de små oplevelser, der gør livet lidt bedre - fra venlige smil på gaden til steder, der indbyder til fællesskab. Det er her, du kan skabe dine egne rutiner og traditioner, og hvor hverdagens rytme bliver til en tryg base for dig og dem, du holder af.
"Roligt og naturskønt område. Masser af vildt lige uden for døren. Ikke særligt præget af turister. Rolige naboer der ikke lejer deres huse ud. Man hjælper hinanden og holder øje med hinandens huse. Masser af stier til gåture og vandet rigtig tæt på. Endvidere stor værdi i genbrugsplads tæt på."
"Als Odde, Lille Vildmose, stranden/havnen i Øster Hurup. Mini Mallorca er en skjult perle ("sandstrand" ude i Kattegat som kommer frem ved lavvande) Og ellers er der rigtig meget værdi i hyggen på terrassen og masser af plads til leg i haven."
"Basisvarer i Hadsund som har mange dagligvarebutikker og forskellige kædebutikker med fine åbningstider. Meny i Als med kvalitetsvarer, delikatesse, bagerafdelingen m.m.. Bager, slagter og pizzaria i Als. Masser af spisesteder i både Hadsund og Øster Hurup. "
"Foran brændeovnen eller på terrassen som er uforstyrret. Børnene har været glade for legetårn og sansegynge."
"Børnene er blevet store og deres lyst til sommerhuset er blevet mindre. Nu prioriterer vi i stedet rejser og andre interesser og tiden til sommerhuset er derfor desværre minimal. Vi har dog brugt og nydt det meget i den tid vi har haft det."
"Særskilt indgang med mulighed for at smide flyverdragt og støvler uden at skulle igennem køkken e.l. Stort set vedligeholdelsesfri grund. Vikualierummet er også en kæmpe fordel i et lille hus. Stue med lysindfald fra 3 sider og fantastisk udsigt."
Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder
Beregn boliglån hos Nordea
Nordea har sænket prisen for endnu flere boligejere. Beregn, hvad det koster at låne til en bolig, og få et gratis lånebevis hos Nordea.
Kontakt os
Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.