Villa
Nyhed!

Uldhøjs Ager 1
8300 Odder

  • 3.898.000 kr. 161 m² 5 rum
  • Kontantpris 3.898.000 kr.
  • Ejerudgift 3.131 kr.
  • Boligareal 161 m²
  • Grundareal 1.262 m²
  • Rum 5
  • Energimærke

Flyt ind i en nyere villa fra 2005 i Odder Midt/vestby - her får I en fantastisk udsigt med kig mod skovens trætoppe.

Villaen fremstår i god stand og fordeler sig over fire værelser, to badeværelser og et bryggers foruden et stort opholdsmiljø med køkken-alrum og stue i direkte forbindelse. Dertil kommer en skøn have med udsigtsterrasse.

Ejendommen fra 2005 præsenterer sig med murstens facade, sort tag og mørkegrå træ/alu vinduesrammer. Fortil er der en dobbelt garage med integreret værkstedsrum med håndvask og opbevaring, og fra garagen kan I gå tørskoede ind i huset. Den dobbelte integreret garage, kan ud over garage også bruges til multirum eller kan opdækkes til fødelsdagsfesten eller lign.

Herinde fører entréen jer direkte ind i opholdsmiljøet, hvor køkken-alrummet imponerer med skøn kogeø tidløst med hvide elementer, skrående lofter og flotte bordplader, og nærved kan et spisebord arrangeres. Fra alrummet udgang til terrassen. Videre udfolder den rummelige stue sig, der let indrettes med de bløde møbler. Stuen har ligeledes udgang til terrassen. Dernæst kommer de fire værelser og to badeværelser, der er placeret således, at I kan etablere separate værelsesafdelinger til børn og voksne. Forældrene kan fået privatafsnit med eget badeværelse. Omkring det andet badeværelse ligger yderligere to værelser. Det fjerde værelse ligger ud til alrummet, så det er oplagt til kontor med plads til hjemmearbejdspladsen. Begge badeværelser er udstyret med brusenicher. Endelig skal I se bryggerset med plads til vaskefaciliteter.

På terrassen kan I placere havemøblerne og grillen og nyde sommeren samt se børnene lege i haven - og kølige aftener kan nydes i orangeriet, der også kan rumme friske grøntsager. Dette medfører, at villaen er velegnet til såvel børnefamilien, men ligeledes meget ældrevenligt.

Her får i glæden ved en nyere villa, hvor der er allerede er en flot anlagt have, terrasse mv, samt bo i et opvokset område nær Vestermarkskolen - I bosætter jer kun ca. 2,5 km fra "Torvet" og letbanen, mens stisystem fører til børnehave , skole og indkøb der kun ligger 500-600 meter væk, hvor bussen til Aarhus også holder. Med gåafstand til alle hverdagens behov står denne flotte etplansvilla klar til overtagelse. Der er endvidere gode parkeringsarealer med stor flisebelagt indkørsel mv..

Frister ejendommen, så kontakt danbolig allerede i dag på tlf. 86543266 for en besigtigelse.
Boligfakta
Type Villa
Udbudsform Salg
Energimærke C
Varmekilde Fjernvarme
Byggeår 2005
Rum 5
Bad 2
Toilet 2
Plan 1
Boligareal 161 m²
Garage 41 m²
Udhus 18 m²
Grundareal 1.262 m²
Økonomi
Kontantpris 3.898.000 kr.
Ejerudgift 3.131 kr.
Finansiering
Udbetaling 195.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 21.595 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 17.292 kr.
Priser på boliglån Tjek boliglån

Du er inviteret til Vurderingsweekend

Vurderingsweekend er for alle, også dig, der endnu ikke ved, om du vil flytte eller bare er nysgerrig. Få vurderet din nuværende bolig 8.-9. marts – gratis og uforpligtende.

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 24.008
Skatteprocent 25,1%
Grundskyld 14,4‰
Kirkeskat 0,95%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Odder

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Odder
Godt for børnefamilier
Gode indkøbsmuligheder
Skøn natur
Kilde: baseret på brugerstemmer
Derfor flyttede vi hertil

"Vi flyttede hertil da, huset rummede det vi havde brug for og blev og er meget begrejstret for den skønne udsigt og fantastiske have hvor man kan slappe af og gå i ro og fred. Haven er nem at holde da vi har valgt planter der mere eller mindre passer sig selv. "

Sådan er kvarteret

"Et super hyggeligt og rolig kvarter , der er sommerfest på vejen og virkelige skønne naboer, vi hjælper hinanden og der er god stemning mellem alle"

Det viser vi vores gæster

"sti systemet som er forbundet i hele vestbyen, vi går ofte over i skoven over marken ca. 10 min gang. til den skønneste skov. vores gæster er vilde med haven da den har mange rum både til grill og leg samt afslapning. "

Her handler vi

"Netto Venneslaparken"

Her slapper vi af

"vi elsker de mange sol steder på terassen , samt orangeriet hvor der er de sødeste og lækkereste vindruger , man kan da også lige nappe sig en Fersken fra træet "

Hvorfor flytter vi herfra

"vi skal have noget mindre da , børnene er flyttet hjemmefra og vi også har et sommerhus at holde"

Andet vi gerne vil fremhæve om boligen

"Vi har været meget glade for vores dobbeltgarage som vi har brugt til træning samt diverse fester "

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

4 lignende villaer i nærheden til 3.300.000-4.500.000 kr. på omkring 161 m2

Opret søgeagent
Villa
Nyhed!

Høghus 2, 8300 Odder

4.494.000 kr. 152 m² 5 rum
Villa

Kærgårdsparken 129, 8355 Solbjerg

3.750.000 kr. 187 m² 6 rum
Villa

Hasselvangen 231, 8355 Solbjerg

3.995.000 kr. 153 m² 5 rum
Villa

Overskov 23, 8300 Odder

4.498.000 kr. 184 m² 6 rum

Seneste solgte boliger i danbolig Odder

Solgt februar 2025
Villa
Solgt

Oldrupvej 60, Oldrup, 8350 Hundslund

80 m² 3 rum
Solgt februar 2025
Villa
Solgt

Enghaven 2, 8300 Odder

140 m² 5 rum
Solgt februar 2025
Helårsgrund
Solgt

Sandagerallé 24, 8300 Odder

952 m²
Solgt februar 2025
Villa
Solgt

Vestergårdsvej 32, Boulstrup, 8300 Odder

227 m² 9 rum