Liebhaver
Bygget i 2008
Liebhaver
Villa
Nyhed!

Åvangen 12, Skt Klemens
5260 Odense S

  • 9.895.000 kr. 243 m² 5 rum
  • Kontantpris 9.895.000 kr.
  • Ejerudgift 4.134 kr.
  • Boligareal 243 m²
  • Grundareal 3.253 m²
  • Rum 5
  • Energimærke

Sjældent liebhaveri i naturens favn

danbolig Odense kan nu igen tilbyde en boligoplevelse ud over det sædvanlige. Her, på en af de mest unikke og tilbagetrukne adresser i det sydlige Odense, smelter arkitektur, volumen og natur sammen i en sjælden helhed. Ejendommen ligger ugeneret med direkte kontakt til grønne omgivelser, hvor årstidernes skiften bliver en integreret del af hverdagen – og hvor stilhed, privathed og plads er reelle kvaliteter, ikke blot løfter, ønsker eller floskler. Velkommen til Åvangen 12.

Boligen har sin oprindelse i 1969, men efter en brand i 2007 er huset genopført og gentænkt med respekt for både kvalitet og moderne komfort i anno 2008. Den oprindelige kælder er bevaret, hvilket har skabt et usædvanligt stort og anvendeligt hjem på hele 465 disponible kvadratmeter. Resultatet er en bolig med markant volumen, store sammenhængende rum og en rumfornemmelse, der sjældent ses. Udover at materialevalget generelt igennem huset skulle være af øverste skuffe, så er man også lykkedes med at omfavne den etablerede og omkringliggende natur, så udsigten gennem hele huset er ganske unik. Mod sydvest nyder du din egen store parklignende grund, og mod nord de åbne vidder over markerne, og området mod Odense Å.

Stueetagen fremstår med gulvvarme overalt og energimærke A, hvilket understreger balancen mellem æstetik, komfort og energimæssig omtanke. Her opleves lyset som en aktiv medspiller – store vinduespartier trækker omgivelserne helt ind i boligen og skaber en konstant forbindelse mellem inde og ude. Opholdsrummene inviterer både til repræsentative middage, afslappede aftener og hverdagsliv i rolige, smukke rammer. Der er desuden ventilationsanlæg i huset.

Underetagen er langt mere end blot ekstra kvadratmeter. Her åbner sig en verden af muligheder med plads til vinrum, lounge, wellness, hobby eller gæsteafdeling – alt sammen i en kvalitet og stand, der gør etagen fuldt integreret i boligens samlede udtryk. Noget af kælderen kan også godkendes til boligareal, hvis det ønskes.

Udendørs fortsætter oplevelsen. Ejendommen ligger diskret og privat, med naturen som nærmeste nabo og uden man føler sig begloet. Samtidig er beliggenheden overraskende tilgængelig. SDU, det kommende OUH, Novo Nordisk i Tietgenbyen og motorvejsnettet nås hurtigt, hvilket gør adressen ideel for den kvalitetsbevidste køber, der ønsker ro og rummelighed uden at give afkald på hverdagens logistik.

Åvangen 12 er ikke blot en bolig – det er et hjem med tyngde, karakter og en sjælden grad af gennemførthed. Et sted, man ankommer til, bliver i – og har svært ved at forlade igen. Grib denne unikke mulighed, og book en fremvisning.
Boligfakta
Type Villa
Udbudsform Salg
Energimærke A2010
Varmekilde Fjernvarme
Byggeår 2008
Rum 5
Bad 2
Toilet 3
Plan 1
Boligareal 243 m²
Kælder 222 m²
Garage 56 m²
Udhus 16 m²
Drivhus 10 m²
Grundareal 3.253 m²
Økonomi
Kontantpris 9.895.000 kr.
Ejerudgift 4.134 kr.
Finansiering
Udbetaling 495.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 53.154 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 42.695 kr.
Priser på boliglån Tjek boliglån

Skal vi også sælge din bolig?

Find ud af, hvad din bolig er værd

En sjælden beliggenhed i det sydlige Odense

Åvangen er en rolig og tilbagetrukket adresse med grønne omgivelser og et udpræget parkpræg. Her bor man ugeneret, med naturen som nærmeste nabo og en sjælden fornemmelse af plads og privatliv – samtidig med, at hverdagen er let at få til at fungere.
Indkøb, skole og fritidstilbud nås hurtigt, og beliggenheden giver nem adgang til motorvejsnettet samt Odense centrum. SDU, det kommende OUH og Novo Nordisk i Tietgenbyen ligger inden for kort afstand, hvilket understreger områdets attraktive kombination af natur, diskretion og bynærhed.

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 210.803
Skatteprocent 25,5%
Grundskyld 5,7‰
Kirkeskat 0,68%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Skt. Klemens, Stenløse og Volderslev

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Skt. Klemens, Stenløse og Volderslev
Skøn natur
Godt for børnefamilier
Gode indkøbsmuligheder
Kilde: baseret på brugerstemmer

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

Seneste solgte boliger i danbolig Odense – Hjallese

Solgt januar 2026
Villa
Solgt

Udlodgyden 12, Davinde, 5220 Odense SØ

192 m² 8 rum
Solgt december 2025
Villa
Solgt

Blåbærvej 9, Hjallese, 5260 Odense S

128 m² 4 rum
Solgt december 2025
Rækkehus
Solgt

Vægtens Kvarter 143, Holluf Pile, 5220 Odense SØ

100 m² 4 rum
Solgt december 2025
Villa
Solgt

Kastanievej 6A, 5550 Langeskov

84 m² 3 rum