Villa
Nyhed!

Lindagerparken 8, Ødsted
7100 Vejle

  • 2.595.000 kr. 148 m² 5 rum
  • Kontantpris 2.595.000 kr.
  • Ejerudgift 2.113 kr.
  • Boligareal 148 m²
  • Grundareal 963 m²
  • Rum 5
  • Energimærke

Villa fra 2015 med 4 værelser på 963 m² grund i Ødsted

Her får du en moderne, arkitekttegnet GiveHuset-familievilla fra 2015, hvor 148 m², fire værelser, to badeværelser og et stort køkken-alrum danner rammen om en hverdag med plads til både fællesskab og privatliv. Hertil kommer en 963 m² stor grund med gode solforhold, gode parkeringsforhold og en attraktiv beliggenhed i Ødsted. Huset ligger på en lukket vej med begrænset trafik og gode stisystemer til både skole og byens øvrige faciliteter.

Køkken-alrummet samler køkken, spiseplads og stue i ét indbydende opholdsrum, hvor familien kan samles på tværs af dagens aktiviteter. Fra stuen er der direkte udgang til den sydvest-vendte terrasse, så inde- og udeliv nemt kan gå hånd i hånd. Boligens to badeværelser er praktisk placeret, og fra entréen er der adgang til både opholdsrum og værelser.

Planløsningen er gennemtænkt med en naturlig opdeling mellem opholdsrum og værelser. Tre værelser ligger samlet med kort afstand til entré og badeværelse og udgør en oplagt soveafdeling. Det fjerde værelse ligger i forbindelse med stuen og har en mere afskærmet placering, der giver ekstra privathed og fleksibilitet. Hertil kommer et bryggers med egen indgang samt et tilhørende viktualierum, der giver gode opbevaringsmuligheder i hverdagen.

Udenfor får du en stor, åben have med hække omkring, som skaber en fin afgrænsning mod naboerne. Den brede indkørsel giver god plads til parkering, mens den sydvest-vendte terrasse ligger ud for stuen indbyder til afslappende timer under åben himmel.

Boligen er indrettet med fokus på energieffektivitet og komfort. Luft-til-vand-varmepumpe, solcelleanlæg, genvindingsanlæg og gulvvarme bidrager til en moderne og behagelig hverdag, mens energimærke A2010 understreger boligens energieffektive kvaliteter.

Beliggenheden i Ødsted gør hverdagen nem med kort afstand til indkøb, skole til 9. klasse og daginstitutioner. Byen byder desuden på et aktivt idrætsliv med Brunmosehallen, padelbaner og gode faciliteter for både børn og voksne. Her finder du også et varmt lokalsamfund med foreningsliv og sociale aktiviteter. Naturen omkring Ødsted indbyder til gå-, løbe- og cykelture i det kuperede terræn, og med Vejle, Kolding og Egtved inden for overskuelig afstand er der gode muligheder for både pendling og byliv.

Alt i alt får du en nyere, arkitekttegnet villa med en funktionel planløsning, fire værelser, to badeværelser og energieffektive løsninger, der skaber gode rammer om familielivet – både inde og ude.
Boligfakta
Type Villa
Udbudsform Salg
Energimærke A2010
Byggeår 2015
Rum 5
Bad 2
Toilet 2
Plan 1
Boligareal 148 m²
Carport 39 m²
Grundareal 963 m²
Faciliteter
  • Terrasse
Økonomi
Kontantpris 2.595.000 kr.
Ejerudgift 2.113 kr.

Skal vi også sælge din bolig?

Find ud af, hvad din bolig er værd

Seneste solgte boliger i danbolig Vejle

Ejendommen
Solgt november 2026
Lejlighed
Solgt

Åkæret 1, 12. 4., 7100 Vejle

106 m² 3 rum
Ejendommen
Solgt november 2026
Villa
Solgt

Kløvertoften 6, Store Grundet, 7100 Vejle

192 m² 6 rum
Ejendommen
Solgt november 2026
Villa
Solgt

Viemosevej 5B, Bredballe, 7120 Vejle Øst

169 m² 4 rum
Facade
Solgt oktober 2026
Lejlighed
Solgt

Havneøen 11, 4. tv., 7100 Vejle

248 m² 3 rum

Lindagerparken – fællesskab og natur

Lindagerparken ligger i et hyggeligt kvarter i Ødsted, hvor I har rolige omgivelser og kort afstand til indkøb, skole, daginstitutioner og et aktivt idrætsmiljø med Brunmosehallen og paddelbaner. De naturskønne omgivelser og den centrale placering mellem Vejle, Kolding og Egtved gør både fritid og pendling enkel.

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 124.040
Skatteprocent 23,4%
Grundskyld 10,5‰
Kirkeskat 0,89%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Ødsted

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Ødsted
Godt for børnefamilier
Skøn natur
Masser af sportsaktiviteter
Kilde: baseret på brugerstemmer
Derfor flyttede vi hertil

"Huset var helt nyt og derfor meget attraktivt. Stadig tæt på familie og venner."

Sådan er kvarteret

"Stille lukket vænge, med fællesareal og sociale arrangementer."

Det viser vi vores gæster

"Haven"

Her handler vi

"Brugsen, eller ABC i Egtved"

Her slapper vi af

"Terrassen eller haven"

Hvorfor flytter vi herfra

"Vi mangler plads, da familien er blevet større"

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren
Gå til top