Køberne er hurtige: Boligudbuddet falder
Udbuddet af ejerboliger er faldet for anden måned i træk. Nye tal fra Boligsiden viser, at især udbuddet af ejerlejligheder i København er på et lavt niveau.

Købernes store appetit på at handle bolig har nu fået udbuddet af ejerboliger til at falde for anden måned i træk. Ifølge boligsidens seneste opgørelse over antallet af udbudte boliger er der ved indgangen til august 48.692 boliger til salg, hvilket svarer til et fald på 2,7 procent siden juli og 3,8 procent det seneste år.
Det mest markante fald ses på ejerlejlighedsmarkedet, hvor udbuddet er reduceret med 4,6 procent på en måned og 16,5 procent det seneste år. Villaer og rækkehuse er gået tilbage med 2,3 procent på en måned og 4,6 procent på et år. På sommerhusmarkedet er udbuddet faldet med 3,1 procent den seneste måned, men ligger fortsat to procent højere end sidste år.
"Når vi ser udbuddet falde, kan det skyldes enten færre sælgere eller flere købere. Lige nu er det køberaktiviteten, der driver udviklingen. Vi får stadig mange nye boliger til salg, men de bliver hurtigt solgt, og det presser udbuddet ned. Det understøtter forventningen om, at priserne fortsat vil bevæge sig opad i den kommende tid," siger Per Bie, adm. direktør i danbolig a/s.
Udvikling i udbud primo august 2025
Kilde: Boligsiden
København slår rekord
Den mest markante udvikling ses i København, hvor udbuddet af ejerlejligheder er faldet med 11 procent siden juli og med 36 procent det seneste år. Det bringer udbuddet af ejerlejligheder ned på det laveste niveau, der er registreret i Boligsidens statistik. Boligøkonom Lise Nytoft Bergmann fra Nordea Kredit forklarer, at det lave udbud har resulteret i højere priser:
"Det faldende udbud på ejerlejlighedsmarkedet kommer på et tidspunkt, hvor der i forvejen ikke er voldsomt meget til salg på landsplan. Tallene dækker dog over store geografiske forskelle. Ifølge Boligsidens tal har udbuddet af ejerlejligheder i København aldrig været lavere end nu – og det siger en hel del, eftersom tallene går tilbage til 2011. Selv under corona, hvor der blev handlet boliger med arme og ben, var udbuddet af ejerlejligheder højere."
"Drømmer man om en lækker lejlighed i hovedstaden, er det derfor et temmelig svært marked, man går ind på. Byen er nærmest støvsuget for relevante emner, og dukker der en attraktiv ejerlejlighed op, kan der være flere interesserede købere. Det afspejler sig også i prisudviklingen, hvor ejerlejlighedspriserne i København er steget med 17 procent det seneste år og med 26 procent de seneste to år," forklarer Lise Nytoft Bergmann.
Udbuddet sætter retningen
I landets øvrige store byer er udviklingen mere blandet. I Aarhus er udbuddet af ejerlejligheder faldet med 6 procent den seneste måned og 33 procent det seneste år. I Odense er udbuddet steget en smule den seneste måned, men ligger 9 procent lavere end for et år siden. I Aalborg er der kommet 1,7 procent flere lejligheder til salg den seneste måned, og udbuddet er nu 14 procent højere end for et år siden.
"Når udbuddet er lavt, ser vi ofte priserne bevæge sig opad, som det er tilfældet i København lige nu. Omvendt kan et højere udbud, som vi ser i Odense og Aalborg, holde priserne mere i ro. Det er et tydeligt eksempel på, hvordan udbuddet fungerer som en markør for prisudviklingen," siger Per Bie.
Det højere udbud af ejerlejligheder i Odense og Aalborg kan også ses på prisudviklingen, viser beregninger fra boligøkonom Lise Nytoft Bergmann. I Odense er priserne steget med 2 procent det seneste år og 3 procent over de seneste to år. I Aalborg har priserne stort set ligget stille med en stigning på 0 procent det seneste år og 2 procent over to år.
”Udbuddet har stor betydning for prisudviklingen. I København er der få ejerlejligheder til salg, og det presser prisen op. I Aarhus, Odense og Aalborg har Til Salg-skiltene stået tæt i en årrække, og det har lagt en hånd over priserne. I Aarhus er udbuddet dog faldet til et mere normalt niveau på det seneste, og det kan sætte turbo på prisudviklingen, hvis udbuddet falder yderligere," forklarer Lise Nytoft Bergmann.

"Når vi ser udbuddet falde, kan det skyldes enten færre sælgere eller flere købere. Lige nu er det køberaktiviteten, der driver udviklingen. Vi får stadig mange nye boliger til salg, men de bliver hurtigt solgt, og det presser udbuddet ned. Det understøtter forventningen om, at priserne fortsat vil bevæge sig opad i den kommende tid."
Per Bie, administrerende direktør, danbolig a/s.