Indflytningsklar villa med gennemført planløsning
Villa
Nyhed!

Serinelunden 10
8340 Malling

  • 4.995.000 kr. 167 m² 4 rum
  • Kontantpris 4.995.000 kr.
  • Ejerudgift 3.194 kr.
  • Boligareal 167 m²
  • Grundareal 1.375 m²
  • Rum 4
  • Energimærke

Indflytningsklar villa med gennemført planløsning

På Serinelunden 10 i Malling finder du en indflytningsklar villa, hvor moderne arkitektur, funktionel planløsning og naturskøn beliggenhed går op i en højere enhed. Her bor du fredeligt og tilbagetrukket – med udsigt til åbent landskab og høje træer.
Boligen byder på tre værelser, hvoraf ét har eget badeværelse og ligger afskærmet – perfekt som forældreafdeling. De to øvrige værelser er placeret ved køkkenalrummet, mens et ekstra badeværelse er praktisk tilgængeligt fra entréen. Fra den dobbelte garage er der direkte adgang til bryggerset.
Det lyse køkkenalrum er hjemmets hjerte, og opholdsstuen ligger i åben forbindelse. Store vinduespartier trækker naturen helt ind i boligen.
Haven rummer både grønne oaser og åbne arealer – ideel til både leg og ro. 3 solrige terrasser fuldender oplevelsen af udeliv.
I Malling forenes trygge rammer og hverdagens bekvemmeligheder med natur og nærhed til Aarhus.
Boligfakta
Type Villa
Udbudsform Salg
Energimærke B
Varmekilde Fjernvarme
Byggeår 2008
Rum 4
Bad 2
Toilet 2
Plan 1
Boligareal 167 m²
Carport 41 m²
Udhus 18 m²
Grundareal 1.375 m²
Økonomi
Kontantpris 4.995.000 kr.
Ejerudgift 3.194 kr.
Finansiering
Udbetaling 250.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 27.212 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 22.008 kr.
Priser på boliglån Tjek boliglån
Kvinde er omringet af ejendomsmæglere med gode tilbud

Træt af krejleriet på boligmarkedet?

Vi ved, at boligkøb er en stor beslutning. Hos os får du ærlig rådgivning, gennemsigtighed og en mægler, der faktisk lytter og forstår.

Natur og fællesskab tæt på Aarhus

Malling er et attraktivt lokalsamfund omgivet af rolige omgivelser, åbne vidder og smukke trækroner, som indbyder til skønne gåture og udeliv hele året. Her findes gode indkøbsmuligheder, skole, daginstitutioner samt nem adgang til Aarhus via bus og letbane.

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 373.388
Skatteprocent 24,52%
Grundskyld 6‰
Kirkeskat 0,74%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Malling

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Malling
Skøn natur
Godt for børnefamilier
Fred og ro
Kilde: baseret på brugerstemmer
Sælger Siger - Kasse med navn
Derfor flyttede vi hertil

"I dag er huset et parcelhus - opført i 2008 - med en ganske almindelig parcelhusgrund. Da vi købte i 1981 var det et lille husmandssted på 5 ha. Vi købte med et ønske om et hobbylandbrug. Som sådan fungerede det indtil 2011. I 2018 blev området overført til byzone. "

Sådan er kvarteret

"Området har ændret sig væsentligt de sidste 7 år - fra at være et landbrugsområde til nu at ligge i byzone. Det har medført en masse nybyggeri på naboejendommen. Med nybyggeriet er der fulgt en masse nye stier, som bliver flittig brugt. Endvidere er opført ny daginstitution 300 m herfra. "

Det viser vi vores gæster

"Har altid nydt at være en del af naturen, så snart man gik udenfor døren. Med skoven som nabo og de grønne åndehuller i Serinelunden er det stadig muligt. Med Pøelskoven tæt på, er en af de yndede vandreruter turen mod Skovgaarden. Her åbner sig et fantastisk, smukt landskab. "

Her handler vi

"Med en afstand på 300 m er Netto det oplagte sted at handle, men såvel 365 som Brugsen er gode alternativer tæt på"

Her slapper vi af

"Med husets 3 forskellige terrasser er der altid et sted at slappe af. Især eftermiddags- og aftensolen nydes på den vestvendte terrasse foran husets indgang"

Hvorfor flytter vi herfra

"Jeg flytter herfra, da jeg er blevet enlig for ti år siden og nu mener tiden er inde til at finde en mindre bolig. Har boet her siden 15.9.1981 - eller 44 år - og har aldrig fortrudt et eneste øjeblik på stedet. Nu er det tid at komme videre"

Andet vi gerne vil fremhæve om boligen

"Med den udvikling, der har fundet sted, er stisystemerne årsag til, at man føler sig tættere på Malling by. Alt findes i gåafstand - busstop, letbane, kro, apotek mv"

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

4 lignende villaer i nærheden til 4.200.000-5.700.000 kr. på omkring 167 m2

Opret søgeagent
Indflytningsklar og velholdt villa med skøn beliggenhed
Villa
Nyhed!

Præstelodden 24, 8330 Beder

5.295.000 kr. 169 m² 5 rum
Villa

Serinetoften 29, 8340 Malling

4.495.000 kr. 152 m² 4 rum
Villa

Piganavej 9, 8320 Mårslet

4.350.000 kr. 152 m² 5 rum
Villa

Præstelunden 33, 8300 Odder

4.599.999 kr. 171 m² 4 rum

Seneste solgte boliger i danbolig Beder

Solgt september 2025
Villa
Solgt

Solbjerg Hovedgade 27, 8355 Solbjerg

129 m² 5 rum
Solgt september 2025
Villa
Solgt

Højlundsparken 46, Fastrup, 8355 Solbjerg

170 m² 6 rum
Solgt august 2025
Villa
Solgt

Nymarks Allé 141, 8320 Mårslet

187 m² 5 rum
Solgt august 2025
Villa
Solgt

Kornbakken 6, 8340 Malling

130 m² 4 rum