Villa

Solbærvej 9
8471 Sabro

  • 3.595.000 kr. 162 m² 5 rum
  • Kontantpris 3.595.000 kr.
  • Ejerudgift 2.701 kr.
  • Boligareal 162 m²
  • Grundareal 806 m²
  • Rum 5
  • Energimærke

Fantastisk villa i det mest attraktive område i Sabro

Helt igennem fantastisk villa midt i det mest attraktive område i Sabro udbydes nu til salg!

Her får I som børnefamilie en virkelig velbeliggende rødstensvilla opført i 1973 og holdt i en yderst fin og velholdt stand. Sælger har fået lavet nye vedligeholdelsesfrie gavle, efterisoleret loftet med 250 mm papir, og renset og malet taget. Her kan I flytte direkte ind, og familiens børn kan nemt gå i skole og til fritidsinteresser på blot få minutter. Ejendommen ligger lige ud til stisystemet til skolen og bussen ikke mindst.
Vi ankommer til den lille hyggelige og lukkede villavej Solbærvej, og her for enden af vejen ligger denne villa. Helt trygt og godt. Indgangen er via entreen med videre adgang til flot fuldmuret fordelergang, hvorfra der er adgang til samtlige af husets rum. Her finder vi flot gæstetoilet med grå klinker med varme og flot hvidt badeværelsesmøbel. Videre adgang til 4 gode og lyse værelser, hvoraf soveværelset er med fuld skabsvæg og flot rund altan med dobbelte franske døre. Her kommer der virkelig smukt lys ind i soveværelset. Man kan komme videre ned i haven fra denne fine altan. Alle værelserne har flotte parketgulve.


Tilbage i gangen finder vi skønt rummeligt badeværelse holdt i samme lyse stil som gæstetoilettet. Her er de samme klinker med varme, spots og både bruseniche og spabad samt god opbevaringsplads.


Fra fordelergangen med de smukke rå vægge er der adgang til det hyggeligste spisekøkken med masser af plads. Her finder vi det originale og virkelig velholdte køkken med enkelte renoveringer samt de flotte originale grønne klinker på væggene. Her er god plads til spisebordet og der er udgang til den vestvendte del af haven samt carporten. Fra køkkenet er der nedgang til den tørre, højloftede kælder med et væld af anvendelsesmuligheder. Fra køkkenet er der adgang til den store stue med parketgulve, udgang til den overdækkede vestvendte terrasse. Stuen rummer masser af m2 til den store familie. Her er god plads til stort spisebord samt sofagruppe. De rå flotte vægge giver en helt særligt atmosfære.


Kælderen er med stort disponibelt rum. hvor kun fantasien sætter grænser for mulighederne her. Skal det være hjemmekontor, legerum, gamerrum eller med, som sælger har benyttet det, til bordtennis og god opbevaring. Der er desuden godt bryggers samt værksted i kælderen.


Haven er helt opvokset og privat med flere hyggelige kroge og ikke mindst en fin havepavillon, hvor de kølige forårsmåneder og sene sommeraftener kan nydes. Her er endvidere 2 carporte, hvoraf den ene er med port.
Boligfakta
Type Villa
Udbudsform Salg
Energimærke D
Varmekilde Fjernvarme
Byggeår 1973
Rum 5
Bad 1
Toilet 2
Plan 1
Boligareal 162 m²
Kælder 70 m²
Carport 19 m²
Carport 17 m²
Grundareal 806 m²
Økonomi
Kontantpris 3.595.000 kr.
Ejerudgift 2.701 kr.
Finansiering
Udbetaling 180.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 19.980 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 16.147 kr.
Priser på boliglån Tjek boliglån

Skal vi også sælge din bolig?

Find ud af, hvad din bolig er værd

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 373.388
Skatteprocent 24,52%
Grundskyld 6‰
Kirkeskat 0,74%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Sabro

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Sabro
Godt for børnefamilier
Godt naboskab
Skøn natur
Kilde: baseret på brugerstemmer
Derfor flyttede vi hertil

"Flyttede hertil i januar 1987 pga job i Aarhus "

Sådan er kvarteret

"Vores kvarter er rigtig dejligt for en børnefamilie. Skole og idrætsfaciliteter"

Det viser vi vores gæster

"Hele området"

Her handler vi

"Rema og vores skønne Brugs og 1 x ugl. i Bilka "

Her slapper vi af

"I hele vores have og på vores terrasser."

Hvorfor flytter vi herfra

"Synes det er blevet for stort ift vores alder "

Andet vi gerne vil fremhæve om boligen

"Vi har et virkelig skønt hus, beliggende i dejlig have, tæt på skole mv."

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

4 lignende villaer i nærheden til 3.100.000-4.100.000 kr. på omkring 162 m2

Opret søgeagent
Villa
Nyhed!

Junivej 1, Kalenderkvarteret, 8210 Aarhus V

4.098.000 kr. 146 m² 4 rum
Åbent hus 20. mar. 10.00, kræver tilmelding
Villa

Blomsterparken 39, Herskind, 8464 Galten

3.495.000 kr. 148 m² 5 rum
Åbent hus 27. mar. 16.00, kræver tilmelding
Villa

Brynhøjvænget 39, 8381 Tilst

3.395.000 kr. 177 m² 5 rum
Åbent hus 23. mar. 11.00, kræver tilmelding
Villa
Ny pris!

Skarøvænget 37, True, 8381 Tilst

3.595.000 kr. 143 m² 4 rum

Seneste solgte boliger i danbolig Tilst, Sabro & Trige

Solgt marts 2025
Villa
Solgt

True Byvej 29, 8381 Tilst

140 m² 3 rum
Solgt marts 2025
Villa
Solgt

Bjørnkærvej 21, 8471 Sabro

100 m² 3 rum
Solgt marts 2025
Villa
Solgt

Tilst Vestervej 42, 8381 Tilst

269 m² 6 rum
Solgt marts 2025
Villa
Solgt

Ågade 16, Spørring, 8380 Trige

170 m² 6 rum