Villa

Fyrrelunden 23, Kvaglund
6705 Esbjerg Ø

  • 1.548.000 kr. 127 m² 4 rum
  • Kontantpris 1.548.000 kr.
  • Ejerudgift 1.651 kr.
  • Boligareal 127 m²
  • Grundareal 715 m²
  • Rum 4
  • Energimærke

Velholdt bolig med god planløsning og hyggelig have

Velkommen til denne charmerende bolig, der er opført i 1973 og beliggende på en 715 m² stor grund. Huset er opført i røde mursten og fremstår indbydende med en god og fornuftig planløsning. Boligen har det oprindelige eternittag, men de trævinduer, der er blevet skiftet, giver et friskt og moderne udtryk.

Huset byder på et lyst og rummeligt køkken-alrum, der er åbent mod stuen, hvilket giver en dejlig sammenhæng i hjemmet. Her er plads til både fællesskab og ro. Der er desuden 3 værelser, et praktisk bryggers og et badeværelse – alt sammen med fokus på funktionalitet og komfort.

Boligen er også forsynet med hulmursisolering, som sikrer et godt indeklima og effektiv energiudnyttelse. Den hyggelige, nemt anlagte have indbyder til afslapning og udendørs aktiviteter, og her er også plads til børn og kæledyr. Med en god garage på 39 m² får du rigeligt med opbevaringsplads og mulighed for at parkere bilen sikkert.

Fyrrelunden 23 er en bolig med masser af potentiale, der kan blive et hjem for både unge og voksne, der ønsker en praktisk og indbydende base i Esbjerg Ø.

Kontakt os for at få en fremvisning af denne dejlige bolig!
Boligfakta
Type Villa
Udbudsform Salg
Energimærke C
Varmekilde Fjernvarme
Byggeår 1973
Rum 4
Bad 1
Toilet 1
Plan 1
Boligareal 127 m²
Garage 39 m²
Grundareal 715 m²
Økonomi
Kontantpris 1.548.000 kr.
Ejerudgift 1.651 kr.
Finansiering
Udbetaling 80.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 8.637 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 6.877 kr.
Priser på boliglån Tjek boliglån

Du er inviteret til Vurderingsweekend

Vurderingsweekend er for alle, også dig, der endnu ikke ved, om du vil flytte eller bare er nysgerrig. Få vurderet din nuværende bolig 8.-9. marts – gratis og uforpligtende.

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 115.198
Skatteprocent 26,1%
Grundskyld 9,9‰
Kirkeskat 0,81%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Kvaglund

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Kvaglund
Godt for børnefamilier
Skøn natur
Fred og ro
Kilde: baseret på brugerstemmer
Derfor flyttede vi hertil

"Vi flyttede til Fyrrelunden i 2018 da vi faldt for stedet med de rolige omgivelser og plads til vores børn kunne vokse op i trygge rammer. "

Sådan er kvarteret

"Et dejligt og roligt kvarter. Søde og hjælpsomme naboer. Der bor både børnefamilier og ældre mennesker på vores torv og vi har alle et godt sammenhold. Børnene leger gerne på torvepladsen og skaber et godt fællesskab. Der er ikke langt til skov og mark hvis man er til natur. "

Det viser vi vores gæster

"Vi elsker vores have om sommeren og nyder at sidde på en af de to terrasser når vi har gæster. Gå ture ned omkring søerne "

Her handler vi

"Vi handler gerne i Rema1000 i Storegade eller Netto på Stengårdsvej. "

Her slapper vi af

"Vi slapper af med en gå tur over i skoven eller ned rundt om søerne. Om sommeren bruger vi gerne vores lukkede have rigtig meget til at slappe af i mens børnene leger "

Hvorfor flytter vi herfra

"Vi flytter udelukket kun herfra da vi ønsker at komme på landet hvor vi kan ha vores heste."

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

4 lignende villaer i nærheden til 1.300.000-1.800.000 kr. på omkring 127 m2

Opret søgeagent
Villa

Rahbeks Alle 39, Gammelby, 6700 Esbjerg

1.798.000 kr. 127 m² 5 rum
Villa

Fyrrelunden 24, Kvaglund, 6705 Esbjerg Ø

1.525.000 kr. 132 m² 5 rum
Villa

Svenskervej 4, Nordby, 6720 Fanø

1.525.000 kr. 116 m² 5 rum
Villa

Lorents Møllers Vej 43, Gammelby, 6700 Esbjerg

1.348.000 kr. 115 m² 5 rum

Seneste solgte boliger i danbolig Esbjerg

Solgt februar 2025
Lejlighed
Solgt

Willemoesgade 8, 2. 14., 6700 Esbjerg

111 m² 3 rum
Solgt januar 2025
Lejlighed
Solgt

Rosenvængets Alle 93, 2. tv., 6700 Esbjerg

52 m² 2 rum
Solgt januar 2025
Lejlighed
Solgt

Torvegade 72, 3. tv., 6700 Esbjerg

70 m² 2 rum
Solgt januar 2025
Villa
Solgt

Åmosevænget 6, Sædding, 6710 Esbjerg V

153 m² 4 rum