Liebhaver
Liebhaver
Villalejlighed

Ceresvej 17, 1.
1863 Frederiksberg C

  • 18.995.000 kr. 191 m² 5 rum
  • Kontantpris 18.995.000 kr.
  • Ejerudgift 11.599 kr.
  • Boligareal 191 m²
  • Rum 5
  • Energimærke

Herskabelig villalejlighed i to plan med eget havestykke i fredelig oase på Frederiksberg C

Der er noget næsten magisk ved Ceresvej på Frederiksberg. Den ikke er så almenkendte villavej ligger så centralt, som det næsten kan blive i den prominente bydel perfekt trianguleret mellem Frederiksberg Centeret og metro, Landbohøjskolens Have og Gl. Kongevej. Og alligevel er det lyden af fuglekvidder, legende børn på vejen og en plæneklipper i det fjerne, der dominerer lydbilledet. I nummer 17 udbyder vi nu denne villalejlighed i to plan til salg med en kælder der delvist deles med stuelejligheden og et privat og dejligt solrigt havestykke - velkommen til!

Lejligheden ligger på første- og en andensalen af en smuk, gammel villa fra 1890 med flot, ornamenteret facade og et nydeligt skiffertag fra 2012. Alle vinduer i lejligheden er skiftet til termoruder. Huset opvarmes ved fjernvarme, og driftsomkostningerne ligger i den lave ende.

Indenfor mærker man tydeligt, at vi er på Frederiksberg. Tykke gulvplanker, vægpaneler og flotte, højloftede stuer med stuk sætter stemningen. Lejligheden står meget velholdt, og selvom interiøret i køkken og badeværelse/gæstetoilet har nogle år på bagen, er det altsammen pænt og nydeligt og 100% funktionelt. Køkkenet er i øvrigt høj kvalitet fra uno form.

Som indretningen er nu, får I et køkken med spiseplads, to soveværelser, et badeværelse og et gæstetoilet samt to hyggelige stuer. Fra den ene stue er der udgang til en pragtfuld terrasse med dejlig udsigt over kvarteret og kig til Frederiksberg Rådhus. Det kan i øvrigt nemt lade sig gøre at indrette flere værelser, hvis I har brug for det.

Overetagen er ligeledes fuldt beboelig og er indrettet som én stor stue. Det er et særdeles stemningsfuldt rum med brændeovn, loft til kip, synlige loftsbjælker, Veluxvinduer og lyse plankegulve.

I kælderen får I brugsret til et vaskerum, et gæstetoilet og et cykelrum. Hertil kommer et privat kælderrum.

Det lille havestykke på omtrent 100 m2 afrunder flot denne imponerende ejendom. Det er helt privat, og her er både terrasse, græsplæne og et brændeskur. Endelig skal det nævnes, at det er dejligt nemt at parkere foran ejendommen på næsten alle tider af døgnet.

Alt i alt en stemningsfuld og meget rummelig villalejlighed på en femstjernet adresse på Frederiksberg.

Ring og bestil en fremvisning i dag!
Boligfakta
Type Villalejlighed
Udbudsform Salg
Energimærke D
Varmekilde Fjernvarme/blokvarme
Byggeår 1890
Etage 1.
Rum 5
Bad 1
Toilet 2
Plan 2
Boligareal 191 m²
Kælder (Fællesareal + indviduelt areal) 126 m²
Grundareal 693 m²
Faciliteter
  • Terrasse
Økonomi
Kontantpris 18.995.000 kr.
Ejerudgift 11.599 kr.
Finansiering
Udbetaling 950.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 101.894 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 83.541 kr.
Priser på boliglån Tjek boliglån
Vurderingsweekend - Negativ med farve
To personer sidder foran villa og smiler

Skal din bolig med til Vurderingsweekend?

Vurderingsweekend d. 7.-8. marts er for dig, uanset om du bare er nysgerrig eller overvejer at sælge. Vi kommer forbi og giver dig en gratis og uforpligtende vurdering – når det passer dig.

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 105.840
Skatteprocent 24,57%
Grundskyld 3,1‰
Kirkeskat 0,5%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Solbjerg

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Solbjerg
God shopping
Gode indkøbsmuligheder
Skøn natur
Kilde: baseret på brugerstemmer

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

1 lignende villalejlighed i nærheden til 16.100.000-21.800.000 kr. på omkring 191 m2

Opret søgeagent
Liebhaver
Lejlighed

Strandvejen 154, 1., 2920 Charlottenlund

19.800.000 kr. 218 m² 4 rum

Seneste solgte boliger i danbolig Frederiksberg v/la Cour & Sørensen

Solgt januar 2026
Lejlighed
Solgt

Christian Richardts Vej 2, 1. tv., 1951 Frederiksberg C

97 m² 3 rum
Solgt december 2025
Lejlighed
Solgt

Ingemannsvej 28, st.., 1964 Frederiksberg C

119 m² 4 rum
Solgt december 2025
Villalejlighed
Solgt

Dronningensvej 19, st.., 2000 Frederiksberg

96 m² 4 rum
Solgt december 2025
Lejlighed
Solgt

Ingemannsvej 2, 2. th., 1964 Frederiksberg C

104 m² 4 rum