Lejlighed
Nyhed!

Moltkesvej 71, 2.
2000 Frederiksberg

  • 9.995.000 kr. 139 m² 5 rum
  • Kontantpris 9.995.000 kr.
  • Ejerudgift 6.769 kr.
  • Boligareal 139 m²
  • Rum 5
  • Energimærke

Villafornemmelse på anden sal – 139 m² med charme og plads til familien

139 boligkvadratmeter, tre store soveværelser, to badeværelser, to hyggelige opholdsrum og en ugeneret, sydvestvendt altan. På papiret er det en lejlighed, men i praksis føles det som at bo i en villa, der ligger på anden sal, fredeligt og ugeneret i udkanten af Femte Juni Plads-kvarteret nær Lindevang og Flintholm stationer. Boligen har en planløsning, der med sjælden præcision imødekommer en børnefamilies behov, og samtidig besidder en fantastisk charme med rå murstensvægge, synlige bjælker og en “pejsestue” med brændeovn. Velkommen til!

Fra entréen fordeler boligen sig i to længer, som giver en spændende opdeling af hjemmet. I den ene ligger tre store soveværelser omkring et centralt og hyggeligt alrum/opholdsrum med plads til samvær, kontor/arbejdsstation og med brændeovn. Det største af værelserne har adgang til eget badeværelse.

Den anden længe er forbeholdt køkken, stue og det andet badeværelse. Stuen, med den rå murstensvæg og store vinduer mod sydvest, giver jer en dejlig grøn udsigt og udgang til altanen, der både er overdækket og har sidemure. Den er tilmed helt ugeneret og er stor nok til, at I kan grille og spise herude om sommeren. Køkkenet fra Svane har en lille spiseplads, og i entreen er der et stort, indbygget skab med masser af plads til sko, jakker og tasker.

Lejligheden har generelt et fantastisk lysindfald året rundt, en god udsigt og er løbende blevet vedligeholdt af de nuværende ejere gennem 25 år.

Opmagasinering bliver intet problem, da I får brugsret til hele tre kælderrum. Hertil kommer en cykelkælder, en vaskekælder og et tørrerum. Foreningen råder også over et grønt areal med bænke, frugttræer og plads til leg og hygge.

Ejendommen er opført i 1954 og præmieret af Frederiksberg Kommune. Det en velholdt ejendom, som inden for de seneste 15 år fået renoveret facader samt udskiftet tag, vandrør og vinduer.

Det er nemt at få hverdagen til at fungere. I har to metrostationer inden for gåafstand, ligesom I også finder skoler, daginstitutioner, idrætsfaciliteter og indkøbsmuligheder i nærområdet.

En bolig, der i sin fulde udstrækning bedst lader sig vurdere ved et besøg, så ring og bestil en fremvisning i dag!
Boligfakta
Type Lejlighed
Udbudsform Salg
Energimærke C
Byggeår 1953
Etage 2.
Rum 5
Bad 2
Toilet 2
Boligareal 139 m²
Faciliteter
  • Altan
Økonomi
Kontantpris 9.995.000 kr.
Ejerudgift 6.769 kr.
Finansiering
Udbetaling 500.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 56.164 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 46.024 kr.

Skal vi også sælge din bolig?

Find ud af, hvad din bolig er værd

Seneste solgte boliger i danbolig Frederiksberg v/la Cour & Sørensen

Altan
Solgt oktober 2026
Lejlighed
Solgt

C.F. Richs Vej 102, 1. th., 2000 Frederiksberg

60 m² 2 rum
Ejendommen
Solgt oktober 2026
Lejlighed
Solgt

Nordre Fasanvej 95B, st. tv., 2000 Frederiksberg

65 m² 3 rum
Stue
Solgt oktober 2026
Lejlighed
Solgt

Borups Alle 134B, 4. th., 2000 Frederiksberg

88 m² 3 rum
Altan
Solgt oktober 2026
Lejlighed
Solgt

Sprogøvej 13, 3. tv., 2000 Frederiksberg

92 m² 3 rum

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 106.240
Skatteprocent 24,5%
Grundskyld 3,1‰
Kirkeskat 0,5%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Femte Juni Plads og Frb. Hospital

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Femte Juni Plads og Frb. Hospital
Godt for børnefamilier
Fred og ro
Godt naboskab
Kilde: baseret på brugerstemmer

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

4 lignende lejligheder i nærheden til 8.500.000-11.500.000 kr. på omkring 139 m2

Opret søgeagent
Eksklusiv bolig med tre altaner
Åbent hus 8. nov. 12.00 - 12.20, kræver tilmelding
Lejlighed
Nyhed!

Amerika Plads 34, 1. th., 2100 København Ø

10.495.000 kr. 149 m² 4 rum
Havudsigt
Lejlighed
Nyhed!

Amager Strandvej 100, 10. tv., 2300 København S

10.998.000 kr. 122 m² 4 rum
Spisestue
Lejlighed
Nyhed!

Tagensvej 100, 4., 2200 København N

9.495.000 kr. 151 m² 5 rum
Altan
Lejlighed
Nyhed!

Hørsholmsgade 22E, 5., 2200 København N

10.495.000 kr. 146 m² 4 rum
Gå til top