Villa
Nyhed!

Karl Gjellerups Alle 30
2860 Søborg

  • 7.695.000 kr. 94 m² 4 rum
  • Kontantpris 7.695.000 kr.
  • Ejerudgift 4.212 kr.
  • Boligareal 94 m²
  • Grundareal 520 m²
  • Rum 4
  • Energimærke

Halvt dobbelthus i Søborg – med familiepoesi og en af byens bedste adresser

For jer, der måske har glemt det, vil vi her minde om, at Karl Gjellerup var en forfatter, der i 1917 modtog Nobelprisen i litteratur. I dag, mere end 100 år senere, er Karl Gjellerups Alle 30 meget passende ren familiepoesi. Fortællingen er eviggyldig og kredser om en velindrettet bolig, en skøn have og en adresse, som hører til blandt de bedste i Søborg og miles omkreds.

Karl Gjellerups Alle er en tilbagetrukken villavej. Nabolaget er præget af mangfoldig arkitektur, opvoksede haver og et fredet fortidsminde. Det er vildt hyggeligt og helt igennem uforstyrret.

Fra Karl Gjellerups Alle 30 er der samtidig et par minutters gang til Søborg Hovedgade. Vel at mærke til den livligste del af handelsgaden, hvor butikkerne og andre urbane fornøjelser ligger som perler på snor. På hovedgaden ligger også Gladsaxe hovedbibliotek, der er et populært sted for børn og voksne at opsøge den gode litteratur.

Gåafstand er der tillige til daginstitutioner, skole og idrætstilbud. Busser, S-tog og den kommende letbane er inden for rækkevidde. I bil er man hurtigt afsted på omfartsvejene. På cykel, måske med en spændende lydbog i ørerne, gøres turen til City på en halv time.

Den velindrettede bolig på Karl Gjellerups Alle 30 er et halvt dobbelthus, som blev bygget i 1959. Siden er der opgraderet og moderniseret løbende. Boligen er velholdt, velfungerende og forsynet med fjernvarme.

Kvadratmeterne er udnyttet optimalt. Resultatet er en rumdeling med badeværelse, tre værelser og et åbent rumforløb, der samler køkken, alrum og stue. Planløsningen bindes sammen af en entré, som fordeler til alle rum.

Kælderen supplerer med ekstra plads. Her er kvadratmeterne fordelt på to disponible rum og endnu et badeværelse. De disponible rum er velegnede til opbevaring, hobby, kontor og en del mere.

På matriklen ligger det halve dobbelthus omgivet af forhave og baghave. Begge havestykker har saftiggrønt græs, mange soltimer og fuldt privatliv.

I forhaven nydes sommerlivet på en terrasse ud for stuen. Terrassen, der er i niveau med boligen, vender stik syd.

I baghaven nydes sommerlivet på en terrasse, der er overdækket og afskærmet til siderne. I praksis en sommerstue. Et skønt at slappe af - med en god roman eller med et glas vin og vennerne - også selv om en sommerbyge driver forbi eller duggen falder blidt over Karl Gjellerups Alle 30 i Søborg.

Kontakt danbolig for en fremvisning.
Boligfakta
Type Villa
Udbudsform Salg
Energimærke D
Varmekilde Fjernvarme/blokvarme
Byggeår 1959
Rum 4
Bad 2
Toilet 2
Plan 2
Boligareal 94 m²
Kælder 33 m²
Udhus 26 m²
Grundareal 520 m²
Faciliteter
  • Terrasse
Økonomi
Kontantpris 7.695.000 kr.
Ejerudgift 4.212 kr.
Finansiering
Udbetaling 385.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 41.957 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 34.252 kr.

Træt af krejleriet på boligmarkedet?

Vi ved, at boligkøb er en stor beslutning. Hos os får du ærlig rådgivning, gennemsigtighed og en mægler, der faktisk lytter og forstår.  

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 70.949
Skatteprocent 23,6%
Grundskyld 5,9‰
Kirkeskat 0,75%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Søborgs Hjerte

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Søborgs Hjerte
Godt for børnefamilier
Gode indkøbsmuligheder
Fred og ro
Kilde: baseret på brugerstemmer
Derfor flyttede vi hertil

"Vi flyttede til Søborg fra København K fordi vi drømte om en have, egen parkering og frisk luft til ungerne. Vi valgte Søborg fordi det er roligt, men stadig er tæt på byen med gode bus og tog forbindelser. "

Sådan er kvarteret

"Kvarteret er roligt med frisk luft og lys, samt naboerne er personer som matcher os socioøkonomisk. Det ligger tæt på hovedbiblioteket, svømme- og sportsfaciliteter. Mosen er også inden for rimelig afstand."

Det viser vi vores gæster

"Vi nyder godt at huset optimale indretning, samt både den meget private forhave og vores lille udhus/orangeri i baghaven hvor eftermiddags/aften solen er."

Her handler vi

"Vi handler i butikkerne på søborg hovedgade, samt lyngby."

Her slapper vi af

"På vores terasse foran huset eller på repos med pudder og tæpper foran lille udhus/orangeri i baghaven."

Hvorfor flytter vi herfra

"Vi flytter til noget større i samme område."

Andet vi gerne vil fremhæve om boligen

"Optimal udnyttelse af kvadratmeterne som er meget lyse selv på gråvejrsdage. For- og baghave er begge lyse og private."

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

4 lignende villaer i nærheden til 6.500.000-8.800.000 kr. på omkring 94 m2

Opret søgeagent
Villa
Nyhed!

Lindevej 30, Hareskov, 3500 Værløse

7.995.000 kr. 89 m² 4 rum
Åbent hus 31. maj 14.45 - 15.15, kræver tilmelding
Villa

Kongstedvej 12, 2700 Brønshøj

6.750.000 kr. 82 m² 4 rum
Villa

Bredstensvej 15, 2610 Rødovre

8.495.000 kr. 97 m² 3 rum
Villa
Ny pris!

Kildebakken 27, 2860 Søborg

8.795.000 kr. 106 m² 5 rum

Seneste solgte boliger i danbolig Søborg

Solgt maj 2026
Rækkehus
Solgt

Mørkhøjvej 231E, 2860 Søborg

116 m² 4 rum
Solgt maj 2026
Villa
Solgt

Hvedemarken 22, 2860 Søborg

166 m² 6 rum
Solgt maj 2026
Villa
Solgt

Christianehøj 102, 2860 Søborg

130 m² 5 rum
Solgt maj 2026
Rækkehus
Solgt

Septembervej 43, 2860 Søborg

100 m² 4 rum