Drosselvej 8
6000 Kolding
-
2.275.000 kr.
110 m²
4 rum
- Kontantpris 2.275.000 kr.
- Ejerudgift 2.355 kr.
- Boligareal 110 m²
- Grundareal 540 m²
- Rum 4
-
Energimærke
-
Totalistandsat 40’er-villa med charme og komfort
Boligfakta | |
---|---|
Type | Villa |
Udbudsform | Salg |
Energimærke | C |
Varmekilde | Fjernvarme/blokvarme |
Byggeår | 1949 |
Rum | 4 |
Bad | 1 |
Toilet | 2 |
Plan | 1 |
Boligareal | 110 m² |
Kælder | 110 m² |
Garage | 20 m² |
Grundareal | 540 m² |
Økonomi | |
---|---|
Kontantpris | 2.275.000 kr. |
Ejerudgift | 2.355 kr. |
Finansiering | |
---|---|
Udbetaling | 115.000 kr. |
Brutto ekskl. ejerudgift | 12.493 kr. |
Netto ekskl. ejerudgift | 9.992 kr. |
Priser på boliglån | Tjek boliglån |
Skal vi også sælge din bolig?
Lys, luft og leverum i ét samlet plan
Her venter en totalistandsat villa i ægte 40’er-stil, hvor leverummet er samlet i stueplan. Den ene stue er forvandlet til et nyt og lyst køkken-alrum med kig over byen fra vinduet ved håndvasken. Herfra flyder rummet videre til den hyggelige stue med flotte gulve og fin loftshøjde.
Kælder med god funktion
Udover de 110 m² i stueplan byder kælderen på en veldisponeret indretning med fokus på praktik og komfort. Her er et lyst vaskerum, hvor vaskefaciliteterne er hævet i god arbejdshøjde og med en lang bordplade. Dertil kommer seks disponible rum med plads til både hobby, opbevaring og værksted i gode, tørre omgivelser.
Have og uderum med omtanke
Haven er ført tilbage til husets oprindelige tanke og giver et stemningsfuldt udeliv med plæne, terrasse og køkkenhave. Facaden står skarpt med nyt tag og flere nye vinduer. Den tilbagetrukne terrasse vender mod solen og ligger uforstyrret ud til grønne omgivelser med masser af ro.
Midt i det hele
Hvor finder jeg?
Kommunen i tal | |
---|---|
Indbyggere | 95.897 |
Skatteprocent | 25,5% |
Grundskyld | 11,1‰ |
Kirkeskat | 0,92% |

"Den centrale beliggenhed - gåafstand til centrum. I bil kun 2 min. til Kolding storcenter og efter 3 min. er man på motorvejen på vej mod Århus el. København. Tæt på daginstitutioner og Kolding Realskole kan man gå til uden at skulle krydse farlige veje på 10 min. Marielundskoven nås på 15 min."
"Gode naboer og genboer. Der er et godt sammenhold på vejen. Grønne arealer lige bag huset med legeplads og fodboldbane. Sportsplads (realskolens) i gåafstand. Der er en god blanding af mennesker i den voksne alder og børnefamilier på vejen. "
"Vores køkken-alrum, stue og haven."
"Lidl lige for enden af Lærkevej (500 meter) Bilka Skovvangen (1,4 km) Rema Vejlevej (1,5 km) Føtex food (2,5 km)"
"I haven, på terrassen eller i køkkenhaven. På gåtur til Marielundsskoven med sø og gode vandreruter."
"Vi ønsker at rykke tættere på vores arbejdspladser."
"Alt det vigtige findes i ét plan, såsom køkken-alrum, stue, 2 børneværelser, soveværelse og badeværelse. Alt det man ikke ønsker fremme findes i kælderplan, såsom bryggers med vaskesøjle, værksted, gæstetoilet og opbevaring. Der er en uudnyttet tagetage/ 1. sal (50 m2)"
Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder
Beregn boliglån hos Nordea
Få billigere renter på en række boliglån. Beregn, hvad det koster at låne til en bolig hos Nordea og få et gratis lånebevis
Kontakt os
Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.