Villa

Skovlundsvej 19, Saksild
8300 Odder

  • 2.398.000 kr. 130 m² 6 rum
  • Kontantpris 2.398.000 kr.
  • Ejerudgift 3.040 kr.
  • Boligareal 130 m²
  • Grundareal 801 m²
  • Rum 6
  • Energimærke

En villa på 162 m2 - med komfort, funktionalitet og tæt på naturen

Drømmer du om at flytte ind i en velholdt bolig, hvor komfort og kvalitet går hånd i hånd? Så er denne charmerende ejendom noget for dig! Her får du ikke blot en bolig med fire rummelige værelser samt separat afdeling med badeværelse, men også en fantastisk have, der inviterer til både leg, afslapning og opdagelse.

Denne skønne bolig byder på et lyst og indbydende indre, der straks får dig til at føle dig hjemme. Entre i åben forbindelse. Køkken med god skabsplads og fin detalje med åben forbindelse til stuen, dette skaber et fint gennemlys. Opholdsstue er perfekt til hyggelige stunder og med direkte udgang til terrassen samt flot kig mod haven.

De fire værelser er rummelige og med gode opbevaringsmuligheder, specielt skal nævnes det ene værelse som er med hems hvilket bidrager med ekstra plads. Nyere badeværelse i flot stil. Den gamle garage fungerer i dag som separat afdeling med badeværelse og tekøkken. Oplagt til forældre afdeling, eller hvis man har et erhverv eller ønsker bed and break fast. Mulighederne er mange og en afdeling som står rigtig flot.

Haven er et helt eventyr for både voksne og børn. Med flere solrige terrasser er der rig mulighed for at finde et roligt hjørne til at nyde solen eller til hyggelige grillaftener. Pavillonen oser af sommerhus stemning. Den store have er ideel til leg og udforskning, hvor både små og store kan finde plads til deres interesser. Børnene vil elske at lege frit, mens de voksne kan nyde en stille stund i haven, hvor det er let at skabe hyggelige udearealer. I haven findes smukke gamle æble og pære træer. Have låge i bunden af haven med direkte udgang til sti systemer i området. Endvidere et godt redskabs skur til cykler m.m.

Ejendommen er beliggende i et roligt og familievenligt område, hvor du har let adgang til både natur og byliv. Her er du tæt på lokale faciliteter, skoler og indkøbsmuligheder, hvilket gør hverdagen praktisk og bekvem. Samtidig kan du nyde den rolige atmosfære, der gør det nemt at finde ro efter en travl dag.

Byen er Saksild, der ligger fem kilometer fra Odder med busforbindelse direkte til Aarhus. I kommer til at bo på en rolig vej og børnene får kun fem minutter på cykel til Saksild Skole og Børnehus. Pasningstilbud og indkøb er også at finde tæt på adressen.

Er I glade for vand, ligger Saksild Strand, der i øvrigt er en af Østjyllands bedste badestrande, under to kilometer væk. Kom og oplev denne skønne bolig, der tilbyder det bedste af både komfort, funktionalitet og natur.

Ønsker I en fremvisning af jeres kommende hjem? Ring til os i dag.
Boligfakta
Type Villa
Udbudsform Salg
Energimærke C
Varmekilde Fjernvarme
Byggeår 1971
Ombygget 1973
Rum 6
Bad 1
Toilet 1
Plan 1
Boligareal 130 m²
Udhus 18 m²
Udhus 32 m²
Grundareal 801 m²
Økonomi
Kontantpris 2.398.000 kr.
Ejerudgift 3.040 kr.
Finansiering
Udbetaling 120.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 13.338 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 10.679 kr.
Priser på boliglån Tjek boliglån

Du er inviteret til Vurderingsweekend

Vurderingsweekend er for alle, også dig, der endnu ikke ved, om du vil flytte eller bare er nysgerrig. Få vurderet din nuværende bolig 8.-9. marts – gratis og uforpligtende.

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 24.008
Skatteprocent 25,1%
Grundskyld 14,4‰
Kirkeskat 0,95%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Saksild

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Saksild
Skøn natur
Godt for børnefamilier
Godt naboskab
Kilde: baseret på brugerstemmer
Derfor flyttede vi hertil

"Vi faldt pladask for de trygge stisystemer, de mange legepladser, det rolige kvarter og husets beliggenhed med sol hele dagen i haven og skønne gamle frugttræer. Saksild tilbyder et dejligt nærmiljø med børnehus, skole og fritidsaktiviteter for både børn og voksne."

Sådan er kvarteret

"Kvarteret og vejen rummer både børnefamilier med spisning og leg på kryds og tværs samt venlige ældre folk, som altid står klar til at hjælpe. Nærmiljøet tilbyder fællesspisning i kulturhuset, træningshold, fodbold for børn og voksne, nørklecafé, høstfest, vinsmagning, musik og andre arrangementer."

Det viser vi vores gæster

"-Stranden -Legepladserne -Hestene -Skolen -Skoven -Minigolfbanen -Fru Møllers med bondegårsdyr og lækre indkøb"

Her handler vi

"Vi kan altid købe det vi lige står og mangler i Bagergården - en liter mælk eller aftensmad. I weekenden forkæler vi os selv med croissanter og morgenbrød fra Groft, kød og kage hos Fru Møllers, bland-selv-slik i Strandshoppen eller special-ost hos Ostemanden."

Her slapper vi af

"Vi slapper af i vores ugenerte have. Her er plads til leg og udfoldelse. Vi laver bål, holder picnic på et tæppe, griller eller nyder et glas bobler på terrassen med gode naboer. Vi bruger også at tage madpakker med ved bord/bænkesættene på legepladsen. Der er også mange skønne gå - og løberuter."

Hvorfor flytter vi herfra

"Vi har boet i vores dejlige hus i 15 år. Vi flytter udelukkende på grund af jobs og fordi gymnasiet ligger i Odder. "

Andet vi gerne vil fremhæve om boligen

"Nyrenoverede badevær., stuens kig til haven, det smukke trægulv, multirum med køkken og toilet, pavillon, hvor aftensmad og aftensol nydes og legeaftaler kan sove på madrasser. Haven har flere rum, velvalgte siddepladser og frugttræer - 4 æble, 2 pære, 1 kirsebær og 1 blomme samt flere bærbuske."

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

4 lignende villaer i nærheden til 2.000.000-2.800.000 kr. på omkring 130 m2

Opret søgeagent
Villa
Nyhed!

Rathlousgade 7, 8300 Odder

2.595.000 kr. 141 m² 6 rum
Villa
Nyhed!

Husmandsvej 12, 8300 Odder

2.298.000 kr. 122 m² 5 rum
Villa

Lillemosevej 13, Dyngby Strand, 8300 Odder

2.698.000 kr. 127 m² 5 rum
Villa

Vestergade 41, Hou, 8300 Odder

2.698.000 kr. 143 m² 6 rum

Seneste solgte boliger i danbolig Odder

Solgt februar 2025
Villa
Solgt

Oldrupvej 60, Oldrup, 8350 Hundslund

80 m² 3 rum
Solgt februar 2025
Villa
Solgt

Enghaven 2, 8300 Odder

140 m² 5 rum
Solgt februar 2025
Helårsgrund
Solgt

Sandagerallé 24, 8300 Odder

952 m²
Solgt februar 2025
Villa
Solgt

Vestergårdsvej 32, Boulstrup, 8300 Odder

227 m² 9 rum