Koglevej 19
2680 Solrød Strand
-
12.995.000 kr.
137 m²
5 rum
- Kontantpris 12.995.000 kr.
- Ejerudgift 5.137 kr.
- Boligareal 137 m²
- Grundareal 1.220 m²
- Rum 5
-
Energimærke
-
Unik og meget sjældent udbudt egoistvilla i første række til havet
Boligfakta | |
---|---|
Type | Villa |
Udbudsform | Salg |
Energimærke | A2010 |
Varmekilde | Varmepumpe |
Byggeår | 1965 |
Ombygget | 2023 |
Rum | 5 |
Bad | 2 |
Toilet | 2 |
Plan | 2 |
Boligareal | 137 m² |
Carport | 16 m² |
Udhus | 19 m² |
Grundareal | 1.220 m² |
Økonomi | |
---|---|
Kontantpris | 12.995.000 kr. |
Ejerudgift | 5.137 kr. |
Finansiering | |
---|---|
Udbetaling | 650.000 kr. |
Brutto ekskl. ejerudgift | 71.393 kr. |
Netto ekskl. ejerudgift | 57.418 kr. |
Priser på boliglån | Tjek boliglån |

Få en mægler, der ikke føles som en mægler
Uanset om du overvejer at købe eller sælge bolig, så fortjener du en mægler, der faktisk lytter og forstår.
Lyst og indbydende
Rumfornemmelsen er sublim, så snart du træder ind i køkken-alrummet, hvor dagslyset brager ind via de sydvendte og vestvendte vinduespartier. I sidstnævnte retning er der tilmed skydedør til terrassen. Det lyse, nordiske rum får en smuk kontrast fra det sorte køkken med ovn i arbejdshøjde og flere lækre løsninger, der gør madlavningen til et tiltalende projekt. Den brede trappe leder op til den markante stue, hvor øjet straks fanger udsigten over havet, der bliver som et levende maleri i rummet. Stuen har udgang til den store balkon.
En indretning til komfort
Det fremragende soveværelse har en misundelsesværdig størrelse. Soveværelset bliver indledt af et mindre værelse, der kan blive til et walk-in-closet, et hjemmekontor eller noget helt tredje. Samtidig har soveværelset adgang til det store badeværelse, som både byder på et hjørnebadekar og en bruseniche. I stueplan ligger der endnu et værelse, som synes oplagt til et kontor, og afslutningsvis råder du over et bryggers med udgang til udhuset samt et gæstetoilet.
Herlighederne fortsætter
Grunden er dejligt dyb med den skønneste terrasse, der vender mod vest og dermed bliver forkælet af aftensolen. Der er selvfølgelig også terrasse mod øst, og balkonen vender i samme retning, hvilket betyder, at du kan tage plads her og nyde de helt utrolige syn af solopgangen over Køge Bugt. Glasværnet på balkonen kan hæves og sænkes alt efter vejrforholdene, så der er altid læ at finde. Bemærk også, at grunden giver mulighed for, at der nemt kan bygges en stor garage eller et anneks, hvis det er et ønske.
Havet og byen
Hvor finder jeg?
Kommunen i tal | |
---|---|
Indbyggere | 24.732 |
Skatteprocent | 24,99% |
Grundskyld | 7,9‰ |
Kirkeskat | 0,89% |
Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder
Beregn boliglån hos Nordea
Beregn hvad det koster at låne til en bolig hos Nordea og få et gratis bevis på, hvor meget du kan købe bolig for.
Kontakt os
Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.