Villa

Kirkeholtvej 51, Krajbjerg
8543 Hornslet

  • 2.498.000 kr. 238 m² 8 rum
  • Kontantpris 2.498.000 kr.
  • Ejerudgift 3.310 kr.
  • Boligareal 238 m²
  • Grundareal 2.529 m²
  • Rum 8
  • Energimærke

Charmerende bolig med god plads i Krajbjerg

På Kirkeholtvej 51 i Krajbjerg møder du en villa med en sjælden kombination af charme, rummelighed og fleksible muligheder. Beliggenheden er landlig og rolig, men samtidig tæt på Hornslet og med nem adgang til Aarhus. Krajbjerg er en hyggelig by i udvikling, hvor fællesskab og sammenhold præger hverdagen, og det lokale forsamlingshus er en naturlig samlingsplads.

Boligen byder på mange spændende rum og løsninger. Allerede i entréen fornemmer du husets atmosfære, og herfra er der adgang til den store stue, hvor en skøn brændeovn giver varme og indbyder til samvær. Stuen har plads til både spiseafdeling og sofahjørne og har udgang til en dejlig terrasse. Køkkenet fra Invita ligger separat, men er lyst og funktionelt, med spiseplads hvor børnene kan lave lektier, mens maden tilberedes.

I stueplan finder du også et badeværelse, bryggers og to disponible rum. Herudover rummer huset et særligt festlokale med bar - et rum med masser af anvendelsesmuligheder, fra sociale sammenkomster til hobby eller hjemmegym. En separat afdeling i boligen rummer entré, badeværelse, værelse og soveværelse. Denne del fungerer perfekt til teenageafdeling, gæstebolig eller multigeneration.

På 1. salen ligger fire gode værelser samt en stor stue, der kan indrettes efter behov. Fra det ene værelse er der udgang til en tagterrasse, hvor udsigten kan nydes i fred og ro.

Haven er ligeledes et stort aktiv. Her er et hyggeligt gårdhavemiljø mod syd, flere terrasser, herunder en overdækket terrasse ved garagen, som forlænger sommeraftenerne. Grunden rummer også garage og en rummelig indkørsel med plads til flere biler.

Alt i alt en villa, der giver plads til hele familien, til hygge, til hobbyer og til gæster – en bolig med hjerterum i landlige rammer tæt på byen.
Boligfakta
Type Villa
Udbudsform Salg
Energimærke C
Varmekilde Centralvarme med to fyringsenheder
Byggeår 1866
Ombygget 1990
Rum 8
Bad 2
Toilet 2
Plan 1
Boligareal 238 m²
Udhus 19 m²
Udhus 83 m²
Carport 32 m²
Grundareal 2.529 m²
Økonomi
Kontantpris 2.498.000 kr.
Ejerudgift 3.310 kr.
Finansiering
Udbetaling 125.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 13.289 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 10.702 kr.
Priser på boliglån Tjek boliglån
Ungt par står i køkkenet sammen med en ejendomsmægler fra danbolig

Få ro på med en vurdering af din egen bolig

Overvejer du at købe og sælge, så få ro på med en gratis og uforpligtende vurdering hos os. Vi tager os tid til at lytte og planlægge det bedst mulige salg for dig.

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 44.101
Skatteprocent 25,9%
Grundskyld 14,2‰
Kirkeskat 0,98%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Hornslet

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Hornslet
Godt for børnefamilier
Gode indkøbsmuligheder
Masser af sportsaktiviteter
Kilde: baseret på brugerstemmer
Sælger Siger - Kasse med navn
Derfor flyttede vi hertil

"Vi flyttede på landet for at give mere plads til vores dengang 2 børn fik så en mere . Og de har haft en fantastisk barndom , når vi spørger dem masser af steder at lege og bygge huler. Skoven er også meget tæt på , lige skråt over vejen. Der er holdt masser af ungdomsfester, Da den tid kom.. "

Sådan er kvarteret

"Vi bor jo lidt uden for Krajbjerg by, så stedet her er meget roligt, vi kan høre fuglene synge, og i dag havde vi besøg af et egern. Fra stuen oppe kan vi se markerne og rå dyrene er vi også heldige at se engang imellem. Mange unge er flyttet til Krajbjerg, så en del børn igen.. "

Det viser vi vores gæster

"Går tit i skoven med vore gæster. Så er der rosenholm slot, clausholm slot . Og ikke mindst stranden v Rosenholm rasteplads, som er fantastisk børnevenlig strand.. "

Her handler vi

"Rema og Netto. Der er Mathias , apotek, sko og tøjforretninger. I Hornslet. Kæmpe hal med masser af idrætsliv, og en af Danmarks største spejdergrupper , alt sammen inden for ca 3 km afstand"

Her slapper vi af

"Vi nyder vores have , Har mange hygge kroge og en lounge, hvor vi nyder aftensolen.. "

Hvorfor flytter vi herfra

"Huset og grunden er blevet for stor til os.. Vi er jo ikk 27 mere.. "

Andet vi gerne vil fremhæve om boligen

"Det skønneste sted , kommer da til at savne vores have med alle vores bærbuske. Hindbær, jordbær, brombær, boysenbær, æbler ,figner, ferskner, og mange flere.. "

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

Seneste solgte boliger i danbolig Lystrup

Solgt september 2025
Rækkehus
Solgt

Kildehaven 106, 8520 Lystrup

81 m² 3 rum
Solgt september 2025
Rækkehus
Solgt

Bækvangen 20, 8530 Hjortshøj

78 m² 3 rum
Solgt september 2025
Villa
Solgt

Stejlbjerg 6, 8543 Hornslet

151 m² 5 rum
Solgt august 2025
Villa
Solgt

Engvangen 21, 8520 Lystrup

104 m² 4 rum