Landejendom
Nyhed!

Kastrupvej 17, Kastrup
8544 Mørke

  • 3.250.000 kr. 241 m² 1 ha 6 rum
  • Kontantpris 3.250.000 kr.
  • Ejerudgift 2.924 kr.
  • Boligareal 241 m²
  • Grundareal 1 ha
  • Rum 6
  • Energimærke

Flot renoveret hesteejendom tæt på Mørke!

Velkommen til Kastrupvej 17, en skøn ejendom beliggende i naturskønne omgivelser med kort afstand til både Mørke og Auning. Her får du en mulighed for at bo midt i det åbne landskab med masser af plads omkring dig og mulighed for at holde hest hjemme. Grunden er på hele 9.616 m² og rummer både ridebane og en udbygning med flere gode hestebokse. Med udbygninger på henholdsvis 300, 480 og 250 m² er der rigeligt med plads til dyrehold, maskiner eller hobbyprojekter.

Boligen rummer hele 241 m² og fremstår flot, lys og indflytningsklar efter en omfattende renovering. Her er varmekilden udskiftet til en effektiv luft-til-vand varmepumpe, og der er etableret gulvvarme i hele huset på nær entréen. Derudover er taget skiftet omkring 2018, vinduerne løbende udskiftet – de nyeste i 2025 – og både køkken og badeværelset på 1. salen er renoveret/skiftet i 2024 med inventar fra Kvik. Førstesalen er indrettet og renoveret, hvor det stod helt færdig i 2025, hvilket giver en særdeles moderne og funktionel bolig.

Når du træder indenfor, mødes du af en hyggelig entré med videre adgang til et stort bryggers. Herfra er der nedgang til den gamle kælder, hvor installationerne nu er trukket op i huset, så kælderen kan udnyttes optimalt efter behov eller fyldes op. Husets hjerte er det rummelige og lyse køkken/alrum med køkken ø, hvor der er masser af plads til både spisebord og sofahjørne. Fra stuen er der adgang til et stort badeværelse med separat brus, og stueetagen rummer desuden to gode værelser.

På førstesalen fortsætter indtrykket af gennemtænkt modernisering. Her finder du et lyst repos, som fungerer som fordelingsgang til tre gode værelser, hvoraf det ene er indrettet med et stort walk-in-closet. Et flot og moderne badeværelse med både bruseniche og badekar fuldender etagen.

Beliggenheden er ideel for dig, der ønsker ro og natur uden at gå på kompromis med hverdagspraksis. Du bor blot syv minutters kørsel fra både Mørke og Auning med indkøb og hverdagens faciliteter, samt kun 10 minutters kørsel til Hornslet som byder på indkøbsmuligheder, daginstitution, skole, gymnasier, letbanen og meget mere.

Derudover kun 27 minutter fra Randers samt 35 minutter fra Aarhus.

Kontakt danbolig Midtdjurs allerede i dag på tlf. 86 39 28 88 for en fremvisning af denne skønne ejendom.
Boligfakta
Type Landejendom
Udbudsform Salg
Energimærke A2010
Varmekilde Varmepumpe
Byggeår 1864
Ombygget 2006
Rum 6
Bad 2
Toilet 2
Plan 2
Boligareal 241 m²
Tiloversbleven landbrugsbygning 300 m²
Tiloversbleven landbrugsbygning 480 m²
Tiloversbleven landbrugsbygning 250 m²
Grundareal 1 ha
Økonomi
Kontantpris 3.250.000 kr.
Ejerudgift 2.924 kr.
Finansiering
Udbetaling 165.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 17.171 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 13.845 kr.
Priser på boliglån Tjek boliglån

Skal vi også sælge din bolig?

Find ud af, hvad din bolig er værd

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 44.101
Skatteprocent 25,9%
Grundskyld 14,2‰
Kirkeskat 0,98%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Hvilsager

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Hvilsager
Skøn natur
Godt for børnefamilier
Hipt og ungt
Kilde: baseret på brugerstemmer
Sælger Siger - Kasse med navn
Derfor flyttede vi hertil

"Vi havde en drøm om at komme på landet med vores heste. Skabe vores eget drømmehus ved at renovere dette. Vi fik skabt drømmehuset."

Sådan er kvarteret

"Stille og roligt, søde og hjælpsomme naboer. Bondemanden lidt oppe af vejen er altid så sød og flink til at hjælpe med køre Hø, harve/rive Ridebane eller hestefold. "

Det viser vi vores gæster

"Vores køkken og 1 salen. Den smukke udsigt ud over naturen, Skov, marker og hestene."

Her handler vi

"Vi kører enten til Auning eller Hornslet. Brugsen i Auning er vores 1 valg når der skal handles."

Her slapper vi af

"Haven eller ude i Stalden ved Hestene."

Hvorfor flytter vi herfra

"Vi har brug for mere tid i hverdagen, tættere på arbejdet i Randers og så er interessen for ridesporten der desværre ikke længere. Så derfor skal hestene opstaldes ved familie/venner for at få mere tid i hverdagen til andre fritids interesser. "

Andet vi gerne vil fremhæve om boligen

"ALT ved huset simpelthen. Det er sådan en luksus at alt spiller i huset, den nye varmepumpe kører bare ubeklageligt, så der altid er varmt vand og gulvvarme. Dejlig stor rummelig have, stilheden."

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

Seneste solgte boliger i danbolig Midtdjurs - Mikkel T. Kristensen

Solgt november 2025
Villa
Solgt

Kelstrupvej 1A, 8560 Kolind

205 m² 7 rum
Solgt november 2025
Villa
Solgt

Kelstrupvej 2, Mårup, 8560 Kolind

157 m² 6 rum
Solgt november 2025
Villa
Solgt

Elmevej 5, 8550 Ryomgård

104 m² 4 rum
Solgt november 2025
Villa
Solgt

Kukkebækvej 10, Pederstrup, 8560 Kolind

120 m² 5 rum