Villa
Nyhed!
Sivsangervej 9, Gjellerup
8220 Brabrand
-
6.995.000 kr.
190 m²
6 rum
- Kontantpris 6.995.000 kr.
- Ejerudgift 4.255 kr.
- Boligareal 190 m²
- Grundareal 926 m²
- Rum 6
-
Energimærke
-
Her bor du lige ned til Brabrandsøen med køer gående i det fredede areal op til hækken. Lige ud til den smukkeste natur, der indbyder til naturskønne gåture på Brabrandstien og mod Årslev Engsø i vest eller som cykelgenvej 5 km. ind mod Aarhus C mod øst.
Her har I en unik og sjælden mulighed for at erhverve jer en smuk og velholdt udsigtsvilla opført i de bedste materialer med bl.a. nyt tegltag fra 2008 midt i den smukkeste natur.
I nærområdet finder I desuden alt det, I skal bruge i hverdagen i form af indkøbsmuligheder, busforbindelser, skole, daginstitutioner og Brabrand Hallen.
For ikke at tale om den meget populære "Æblehaven", med cafe som er navnet på det 5.000 kvm store grønne område, der ligger smukt med udsigt over Brabrandsøen og det omkringliggende naturområde. Æblehaven er en grøn oase, der ligger omgivet af et kolonihaveområde tæt på Naturcenter Sølyst.
Indretning: I bydes velkommen indenfor i elegant hall og rummelig entré og herfra guides i videre til villaens leverum i form af flot lyst køkken, samt bryggers i hvide farver fra 2020. En stor hyggelig pejsestue og rummelig TV-stue med skønt kig ud i den sydvendte og flot anlagte have, som er nem at holde. Fra entreen har man også nem adgang til villaens super fine bryggers, dejlige gæstetoilet samt et meget fint gæsteværelse med 6 højskabe.
På første salen mødes man af en repos med en fin fordelingsgang med masser af skabsplads. Her finder man desuden et regulært badeværelse fra 2005 med bl.a. toilet, badekar, bruseniche og vask. Et dejligt børneværelse samt hele to luksus værelser med åbent til kip og udgang til stor balkon som byder på den mest fantastiske udsigt ud over Brabrand-søen.
Der er stor flot indkørsel med soldaterfliser anlagt i 2020 med adgang til en dobbeltgarage og et dertilhørende værksted/redskabsrum. Der findes herudover flere hyggelige flisebelagte terrasser.
En bolig som bare skal opleves!
danbolig byder, med stor fornøjelse, velkommen indenfor
Boligfakta | |
---|---|
Type | Villa |
Udbudsform | Salg |
Energimærke | C |
Varmekilde | Fjernvarme |
Byggeår | 1975 |
Ombygget | 1977 |
Rum | 6 |
Bad | 2 |
Toilet | 2 |
Plan | 1 |
Boligareal | 190 m² |
Garage | 48 m² |
Udhus | 18 m² |
Grundareal | 926 m² |
Økonomi | |
---|---|
Kontantpris | 6.995.000 kr. |
Ejerudgift | 4.255 kr. |
Finansiering | |
---|---|
Udbetaling | 350.000 kr. |
Brutto ekskl. ejerudgift | 38.342 kr. |
Netto ekskl. ejerudgift | 30.987 kr. |
Priser på boliglån | Tjek boliglån |
Skal vi også sælge din bolig?
Hvor finder jeg?
Kommunen i tal | |
---|---|
Indbyggere | 373.388 |
Skatteprocent | 24,52% |
Grundskyld | 6‰ |
Kirkeskat | 0,74% |
Kilde: Boligsiden og Geomatic
Det kendetegner Åby Vest
Skøn natur
Fred og ro
Godt for børnefamilier
Kilde: baseret på brugerstemmer
Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder
Beregn boliglån hos Nordea
Beregn hvad det koster at låne til en bolig hos Nordea og få et gratis bevis på, hvor meget du kan købe bolig for.
Kontakt os
Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.
4 lignende villaer i nærheden til 5.900.000-8.000.000 kr. på omkring 190 m2
Åbent hus 18. maj 12.00 - 12.30
Seneste solgte boliger i danbolig Åbyhøj - Brabrand - Aarhus V
Villa
Solgt
Tornskadevej 48, 8210 Aarhus V
115 m²
6 rum
Villa
Solgt
Chr. Winthers Vej 2A, 8230 Åbyhøj
168 m²
7 rum
Lejlighed
Solgt
Slotslyngen 7, 1. mf., 8210 Aarhus V
53 m²
2 rum
Lejlighed
Solgt
Dr. Holsts Vej 36, 1. 35., 8230 Åbyhøj
47 m²
2 rum