Købsaftale underskrevet!
Lejlighed
Ingemannsvej 28, st..
1964 Frederiksberg C
-
119 m²
4 rum
- Boligareal 119 m²
- Rum 4
-
Energimærke
Ualmindeligt lys og indbydende stuelejlighed i ikonisk ejendom på Frederiksberg C
Vi befinder os på det indre Frederiksberg, tre minutter fra Forum og i gåafstand til både Søerne og til Landbohøjskolens Have. Det er en høj stuelejlighed, hvor I har hele stueetagen for jer selv, og hvor I får lyset ind fra alle fire verdenshjørner. Placeringen i stuen har endvidere den fordel, at I får eksklusiv brugsret (tinglyst) til havestykker både foran, langs siden og bag huset.
Lejligheden er indbydende. De højloftede rum er udsmykket med stuk og rosetter, og alle rum fik nyt, massivt plankegulv i 2018. Størstedelen af vinduerne er skiftet løbende siden 2011, og i sommeren 2025 blev badeværelset totalrenoveret. Det står knivskarpt med interiør af høj kvalitet, stor glasbruseniche og med armaturer og alt synligt metal i børstet messing. I får dertil to store soveværelser samt et fint køkken i direkte forbindelse til den største af stuerne. Ønsker I en anden planløsning, er der mulighed for det. Andre i bygningen har eksempelvis flyttet køkkenet ind i den store stue, og så lavet et værelse, der hvor køkkenet er nu. Man kunne ligeledes vælge at anvende den ene stue som soveværelse. Kort sagt; lejligheden står fint, som den er, men kan også formes efter særlige behov.
Den mindste af stuerne opleves som en slags havestue, da den har vinduer til tre sider ud mod haven. Herfra er der udgang til en skøn veranda foran, hvor en trappe fører ned til haven. I haven stjæler det store japanske kirsebærtræ opmærksomheden - ikke mindst i foråret når træet fyldes med smukke, lyserøde blomster. Her er også et dejligt græsstykke, hvor børn kan lege, og hvor voksne kan grille eller på anden vis nyde en varm sommeraften.
Bygningen er smukt vedligeholdt af en velfungerende ejerforening. I 2016 blev facaden renoveret, og der blev lagt nyt tag. Der er også lavet kloaksikring og installeret ventilationsanlæg i kælderen. Her får I et kælderrum, der er lige så stort som den stue, der ligger over det.
En enestående mulighed for at få en bolig med usædvanligt flotte rammer, med veranda og adgang til have og med en central beliggenhed på Frederiksberg C.
| Boligfakta | |
|---|---|
| Type | Lejlighed |
| Udbudsform | Salg |
| Energimærke | D |
| Varmekilde | Fjernvarme |
| Byggeår | 1867 |
| Etage | st. |
| Rum | 4 |
| Bad | 1 |
| Toilet | 2 |
| Plan | 1 |
| Boligareal | 119 m² |
| Kælder | 25 m² |
| Lukket overdækning/altan | 10 m² |
| Faciliteter | |
|---|---|
Skal vi også sælge din bolig?
Hvor finder jeg?
| Kommunen i tal | |
|---|---|
| Indbyggere | 105.840 |
| Skatteprocent | 24,57% |
| Grundskyld | 3,1‰ |
| Kirkeskat | 0,5% |
Kilde: Boligsiden og Geomatic
Det kendetegner Frederiksberg C og Nord
Godt for børnefamilier
Gode indkøbsmuligheder
Godt naboskab
Kilde: baseret på brugerstemmer
Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder
Beregn boliglån hos Nordea
Beregn hvad det koster at låne til en bolig hos Nordea og få et gratis bevis på, hvor meget du kan købe bolig for.
Kontakt os
Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.
4 lignende lejligheder i nærheden til 8.500.000-11.500.000 kr. på omkring 119 m2
Åbent hus 14. dec. 11.30 - 12.00, kræver tilmelding
Åbent hus 21. dec. 13.20 - 13.40, kræver tilmelding
Åbent hus 14. dec. 14.25 - 14.45, kræver tilmelding
Seneste solgte boliger i danbolig Frederiksberg v/la Cour & Sørensen
Lejlighed
Solgt
Frederiksberg Alle 41, 3. 301., 1820 Frederiksberg C
53 m²
2 rum
Lejlighed
Solgt
H.C. Ørsteds Vej 46, 4. th., 1879 Frederiksberg C
180 m²
6 rum
Lejlighed
Solgt
Forchhammersvej 16, st.., 1920 Frederiksberg C
120 m²
4 rum
Lejlighed
Solgt
Rahbeks Alle 12, 1. tv., 1801 Frederiksberg C
70 m²
2 rum