Villa
Nyhed!

Fuglegårdsvænget 33
2820 Gentofte

  • 13.995.000 kr. 189 m² 6 rum
  • Kontantpris 13.995.000 kr.
  • Ejerudgift 8.312 kr.
  • Boligareal 189 m²
  • Grundareal 788 m²
  • Rum 6
  • Energimærke

SMUK PALÆ-VILLA PÅ ROLIG VILLAVEJ – MED PLADS TIL HELE FAMILIEN – OG LIDT TIL….

SMUK PALÆ-VILLA PÅ ROLIG VILLAVEJ – MED PLADS TIL HELE FAMILIEN – OG LIDT TIL….
Mondæn hall, franske døre, sildebensparket, køkken-alrum med snedkerløsning, unik havestue og skøn lukket sydvendt have – feel-good-elementerne står i kø for at give dig den helt rigtige mavefornemmelse i denne skønne villa. Samtidig er der dejligt lysindfald og virkelig god plads til familien med både store og små børn – 297 etagemeter plus fint havehus/anneks. Alt er indbydende og boligen fremstår efter en tur med malerkosten indflytningsklar.

Kvarteret: Villaen ligger på stille, børnevenlig vej. Vi er i Gentofte Kommune, og i kvarteret finder man flere daginstitutioner, gode skoler som Dyssgårdsskolen, Munkegårdsskolen, Bakkegårdsskolen eller Busses Skole. Spadsere- / eller løbeture kan foretages ved Gentofte Sø, i Nymosen eller måske langs å-løbet Gentofte Renden. Offentlig transport i form af S-tog eller busforbindelser ligger i umiddelbar nærhed af huset. Indkøb kan foretages i Vangede Bygade eller Gentoftegade. Alt dette kun godt 15 minutters kørsel fra København. Der er ingen trafikstøj og gode naboer.

Ejendommen: Der er tale om en flot, gedigen muret villa – med et betagende udtryk. Der er i alt 189 kvadratmeter bolig og 108 kvadratmeter kælder. Det er et utroligt udtryksfuldt hus, hvor smukke oprindelige detaljer er bevaret og går hånd i hånd med mere moderne løsninger. Haven vender mod syd med sol hele dagen. Den fremstår som en lukket oase, hvor der er rig mulighed for at nyde udelivet på en af de store terrasser, mens børnene har god plads til leg. God kælder med dræn, hvor man også finder energieffektiv fjernvarmeinstallation. Desuden hyggeligt havehus, overdækket terrasse og carport.

Indeholder: Flot klinkebelagt hall, hvor den imponerende trappe spiller hovedrollen, der nærmest som en skulptur binder de to øverste plan sammen. Samtidig giver hallen god mulighed for at byde besøgende velkommen. Til hverdag og fest spiller det vidunderlige køkken-alrum hovedrollen. Det er etableret med flot snedkerlook i åben forbindelse med den store spisestue, hvor der er rigelig plads til både venner og familie. De franske døre fører videre ind i tv-stuen, som hænger sammen med den helt unikke havestue, hvor de store glaspartier giver en følelse af at sidde ude i haven, selvom man er indendørs. Den sidste stue fungerer i dag som rummeligt hjemmekontor, men kunne også være et meget stort ekstra soveværelse. På 1. sal er der i dag rummeligt ”master-bedroom” og meget stort børneværelse. Sidstnævnte kan let opdeles i to (se alternativ plantegning). Smagfuldt toilet og separat badeværelse med brus og gulvvarme findes også på denne etage. Underetagen/ kælderen er smagfuldt istandsat med fritlagte bjælker og klinker på gulvene. Der er tre store disponible rum oplagte til teenagere eller gæster. Herudover lækkert badeværelse med 2x brus og gulvvarme. Endelig er der også praktisk bryggers med vaskefaciliteter og bonusrum til opbevaring, gæsterum eller hvad man kan finde på. (Kælderen er ikke godkendt til beboelse).
Boligfakta
Type Villa
Udbudsform Salg
Energimærke C
Varmekilde Fjernvarme
Byggeår 1939
Rum 6
Bad 2
Toilet 2
Plan 2
Boligareal 189 m²
Kælder 108 m²
Carport 30 m²
Udhus 22 m²
Grundareal 788 m²
Økonomi
Kontantpris 13.995.000 kr.
Ejerudgift 8.312 kr.
Finansiering
Udbetaling 700.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 76.181 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 62.121 kr.

ROLIG VILLAVEJ I VANGEDE I GENTOFTE KOMMUNE

Kvarteret: Villaen ligger på stille, børnevenlig vej. Vi er i Gentofte Kommune, og i kvarteret finder man flere daginstitutioner, gode skoler som Dyssgårdsskolen, Munkegårdsskolen, Bakkegårdsskolen eller Busses Skole. Spadsere- / eller løbeture kan foretages ved Gentofte Sø, i Nymosen eller måske langs å-løbet Gentofte Renden. Offentlig transport i form af S-tog eller busforbindelser ligger i umiddelbar nærhed af huset. Indkøb kan foretages i Vangede Bygade eller Gentoftegade. Alt dette kun godt 15 minutters kørsel fra København. Der er ingen trafikstøj og gode naboer.

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 75.027
Skatteprocent 24,14%
Grundskyld 5,1‰
Kirkeskat 0,38%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Vangede

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Vangede
Godt for børnefamilier
Fred og ro
Skøn natur
Kilde: baseret på brugerstemmer

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

4 lignende villaer i nærheden til 11.900.000-16.100.000 kr. på omkring 189 m2

Opret søgeagent
Åbent hus 3. maj 12.15 - 12.45, kræver tilmelding
Villa
Nyhed!

Nordre Paradisvej 4, Øverød, 2840 Holte

12.995.000 kr. 190 m² 6 rum
Villa

Høje Bøge 7, 2850 Nærum

14.495.000 kr. 214 m² 7 rum
Åbent hus 3. maj 14.15 - 14.45
Villa

Ellegårdsvænge 29, 2820 Gentofte

12.995.000 kr. 185 m² 8 rum
Villa

Caroline Amalie Vej 110A, 2800 Lyngby

13.995.000 kr. 191 m² 7 rum

Seneste solgte boliger i danbolig Vangede-Dyssegaard

Solgt april 2026
Lejlighed
Solgt

Sønderdalen 6, 1. th., 2870 Dyssegård

66 m² 3 rum
Solgt april 2026
Lejlighed
Solgt

Tværbommen 23, 2. th., 2820 Gentofte

83 m² 4 rum
Solgt april 2026
Lejlighed
Solgt

Kildebakkegårds Alle 108, st.. mf., 2860 Søborg

36 m² 1 rum
Solgt april 2026
Villa
Solgt

Hulkærvej 6, 2870 Dyssegård

101 m² 3 rum