Lejlighed
Nyhed!

Amerika Plads 30B, 1. 3.
2100 København Ø

  • 7.500.000 kr. 110 m² 3 rum
  • Kontantpris 7.500.000 kr.
  • Ejerudgift 5.587 kr.
  • Boligareal 110 m²
  • Rum 3
  • Energimærke
Velkommen til denne lyse og indflytningsklare treværelses lejlighed på 110 m² med to altaner, hvor solen følger jer fra morgen til aften. Her får I et stort opholdsrum med centralt køkken og køkkenø, to værelser med udgang til altanerne, entré med garderobe og et lyst badeværelse med plads til vaskesøjle. Alt er indrettet, så hverdagen glider ubesværet, og ophold og hygge smelter sammen.

Det er en stor fornøjelse, at danbolig nu kan byde velkommen til denne lyse og indflytningsklare treværelses ejerlejlighed med to altaner på en attraktiv adresse kun få hundrede meter fra havet og havnens maritime miljø, hvor byens puls er inden for rækkevidde. Et oplagt valg for både solisten, parret i alle aldre og børnefamilien. På Amerika Plads 30B får I meget at se frem til. Her på første sal ligger boligen i moderne arkitektur med kig til både historiske bygninger, pakhuse og nyere ejendomme – og med lige præcis den plads, I behøver. Overalt mødes I af minimalistiske toner fra det nye årtusinde, hvor planløsningen er let og praktisk, indretningen moderne, og vedligeholdelsen minimal. De 110 m² byder på masser af lys og luft med en generøs loftshøjde og gennemgående materialer, der giver hjemmet en rolig og behagelig atmosfære. Det store og lyse opholdsrum bliver hjemmets naturlige samlingspunkt, og her giver køkkenet – centralt i rummet – god funktionalitet med både bord- og opbevaringsplads samt en praktisk køkkenø. Rummet flyder ubesværet videre i zoner til både stue og spisestue, hvor lyset kommer ind fra begge sider, og hvor I træder direkte ud på to altaner, der vender perfekt, så I får solen som følgesvend det meste af dagen. De praktiske arealer rummer også en god entré med fint garderobeskab, to rummelige værelser – begge med udgang til altanerne – samt et stort stilrent badeværelse med lyst interiør, separat bruseniche, enkle badmøbler, væghængt toilet og plads til egne vaskefaciliteter, så hverdagen glider let. I bosætter jer i en moderne ejendom fra 2006, som er en del af en veldrevet forening med velholdte udearealer, aflåst gård og fin beplantning. Her bor I direkte ud til det gamle Søndre Frihavn og Station, som har gennemgået en smuk byfornyelse og nu forbinder havnemiljøet med både Østerbro og Nordhavn. Områdets navn – ligesom Amerikakaj – peger tilbage på de store passagerskibe, der engang sejlede danske udvandrere mod New York. I dag summer Nordhavn af liv med caféer, spisesteder, badezoner og spændende butikker, mens både Østerbro og Frederiksstaden ligger få skridt herfra.
Boligfakta
Type Lejlighed
Udbudsform Salg
Energimærke B
Varmekilde Fjernvarme/blokvarme
Byggeår 2006
Etage 1.
Rum 3
Bad 1
Toilet 1
Plan 1
Boligareal 110 m²
Erhverv 2992 m²
Grundareal 2.931 m²
Faciliteter
  • Altan
  • Elevator
  • Terrasse
Økonomi
Kontantpris 7.500.000 kr.
Ejerudgift 5.587 kr.
Finansiering
Udbetaling 375.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 40.346 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 32.916 kr.
Priser på boliglån Tjek boliglån
BoligSkøn - Negativ med farve
To kvinder kigger på en iPad

Nyt år, nye muligheder? Se, hvad du kan drømme for

Prøv BoligSkøn og se prislejet på din egen bolig med det samme – også hvis du bare drømmer for sjov.

Bo godt ved havet

Her bor I i det maritime Nordhavn, lige ud til det gamle Søndre Frihavn, som har gennemgået en flot byfornyelse. Området summer af liv med caféer, butikker, spisesteder og badezoner, og I har kort vej til både Østerbro og Frederiksstaden – perfekt til byliv, havnevand og hyggelige gåture.

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 667.099
Skatteprocent 23,5%
Grundskyld 5,1‰
Kirkeskat 0,8%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Kastellet og Langelinie

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Kastellet og Langelinie
Skøn natur
Fred og ro
Historiske bygninger
Kilde: baseret på brugerstemmer

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

4 lignende lejligheder i nærheden til 6.400.000-8.600.000 kr. på omkring 110 m2

Opret søgeagent
Liebhaver
Lejlighed
Nyhed!

Bernstorffsvej 102, 1., 2900 Hellerup

8.500.000 kr. 109 m² 4 rum
Åbent hus 11. jan. 14.20 - 14.40, kræver tilmelding
Lejlighed
Nyhed!

Howitzvej 45, 2. tv., 2000 Frederiksberg

8.195.000 kr. 100 m² 3 rum
Stemningsfuld 3V'er med altan
Åbent hus 18. jan. 11.00 - 16.00, kræver tilmelding
Lejlighed
Nyhed!

Hans Hedtofts Gade 5, 1. th., 2300 København S

8.295.000 kr. 125 m² 3 rum
Åbent hus 11. jan. 14.00 - 14.20, kræver tilmelding
Lejlighed
Nyhed!

Amerika Plads 3D, 1. mf., 2100 København Ø

6.995.000 kr. 94 m² 4 rum

Seneste solgte boliger i danbolig Hellerup

Liebhaver
Solgt januar 2026
Lejlighed
Solgt

Annasvej 9, 2., 2900 Hellerup

102 m² 3 rum
Solgt januar 2026
Lejlighed
Solgt

Rebekkavej 20A, 1. 4., 2900 Hellerup

57 m² 2 rum
Solgt januar 2026
Lejlighed
Solgt

Sofievej 4A, st.. tv., 2900 Hellerup

71 m² 2 rum
Solgt december 2025
Villa
Solgt

Strandvejen 128B, 2900 Hellerup

262 m² 6 rum