Ideelt til børnefamilien
Villa
Nyhed!

Falkevej 3, Assens
9550 Mariager

  • 1.095.000 kr. 144 m² 5 rum
  • Kontantpris 1.095.000 kr.
  • Ejerudgift 1.540 kr.
  • Boligareal 144 m²
  • Grundareal 4.325 m²
  • Rum 5
  • Energimærke

Landidyl og luft omkring dig – på en stor grund midt i byen

Boligen der er skabt til familielivet og giver følelsen af landlig idyl midt i byen. Udendørs venter jer en over 4.300 m² stor grund bestående af grønne plæner og solrige terrasser. En del af grunden er udlagt som græs og har tidligere været brugt som hestefold. Her er desuden en garage, værksted og endnu et udhus. Boligen er indflytningsklar og tilbyder en sjælden balance: landlig stemning, plads omkring dig og et trygt nærmiljø – lige dér, hvor hverdagen fungerer bedst.
Boligfakta
Type Villa
Udbudsform Salg
Energimærke D
Varmekilde Fjernvarme
Byggeår 1930
Ombygget 1967
Rum 5
Bad 1
Toilet 2
Plan 3
Boligareal 144 m²
Kælder 10 m²
Udhus 50 m²
Garage 27 m²
Grundareal 4.325 m²
Økonomi
Kontantpris 1.095.000 kr.
Ejerudgift 1.540 kr.
Finansiering
Udbetaling 55.000 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift 5.994 kr.
Netto ekskl. ejerudgift 4.772 kr.
Priser på boliglån Tjek boliglån

Skal vi også sælge din bolig?

Find ud af, hvad din bolig er værd

Roligt kvarter med skoven om hjørnet

Falkevej ligger i et roligt og veletableret villakvarter, hvor dagligdagen føles overskuelig, og hvor naturen venter for enden af vejen. Byens tilbud kan nås inden for få minutter, mens skoven lokker med hundeture, børneleg og løberuter. Kombinationen af tryg villavej og grønne omgivelser giver en hverdag med både nærhed og frirum.

Hvor finder jeg?

Kommunen i tal
Indbyggere 41.606
Skatteprocent 25,9%
Grundskyld 15,7‰
Kirkeskat 1,15%
Kilde: Boligsiden og Geomatic

Boligen ligger i nabolaget Assens

Vil du lære området endnu bedre at kende? Udforsk nabolag
Det kendetegner Assens
Skøn natur
Godt for børnefamilier
Fred og ro
Kilde: baseret på brugerstemmer
Sælger Siger - Kasse med navn
Derfor flyttede vi hertil

"Før vi købte Falkevej 3, boede vi et mindre hus på samme vej. Da vi var glade for byen og beliggenheden valgte vi at købe huset, da det har en fredfyldt og høj placering, med gode udearealer."

Sådan er kvarteret

"Huset er placeret tæt på skole, fritidsaktiviteter og handel. Desuden er der kun 400 meter til nærmeste skov forenden af Falkevej."

Det viser vi vores gæster

"Har vi gæster om sommeren, bliver have og terrasse benyttet til aktiviteter og leg. Desuden kan den store stue rumme mange gæster."

Her handler vi

"DagliBrugsen Assens er i gå afstand fra huset (400m). Der er flere handle muligheder i nabobyerne Mariager og Hadsund."

Her slapper vi af

"I stuen har vi en god udsigt til haven, hvor der er et rigt dyreliv - fugle, rådyr, pindsvin eller egern. Udendørs har vi flere terrasser og fredfyldte placeringer, alt efter om vi vil have sol på den sydvendte terrasse eller skygge under bøgetræet."

Hvorfor flytter vi herfra

"Huset har været perfekt for os som familie med børn. Nu er vi kun 2 i hustanden og vil gerne i noget mindre."

Har du råd til denne bolig? Med en hurtig online vurdering kender du bedre dine muligheder

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller vil du vide mere om denne bolig? Send en besked til os.

Om ejendomsmægleren

1 lignende villa i nærheden til 900.000-1.300.000 kr. på omkring 144 m2

Opret søgeagent
Tag fra 2014
Villa

Stentoften 15, 9550 Mariager

1.295.000 kr. 158 m² 5 rum

Seneste solgte boliger i danbolig Hobro - Mariager

Solgt januar 2026
Rækkehus
Solgt

Teglgade 17M, 9550 Mariager

77 m² 3 rum
Solgt januar 2026
Rækkehus
Solgt

Teglgade 17O, 9550 Mariager

79 m² 3 rum
Solgt januar 2026
Villa
Solgt

Vestparken 50, 9550 Mariager

150 m² 4 rum
Solgt januar 2026
Helårsgrund
Solgt

Niels W. Gades Vej 6, 9550 Mariager

1.117 m²